To pierwsza przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w historii głogowskiego batalionu. Złożyło ją 36 elewów. Odbyła się w sobotę (12.08.) na placu apelowym głogowskiej jednostki.
Uroczystości odbyły się w przededniu 103 rocznicy rozpoczęcia bitwy nad Wisłą zwanej Cudem nad Wisłą (13-25 sierpnia 1920 roku). Dla upamiętnienia jej wagi dla nowożytnej historii naszego kraju ten dzień obchodzi się jako Święto Wojska Polskiego. Właśnie w sobotę w Głogowie odbyły się podwójne uroczystości – rozpoczęcia świętowania Dnia Wojska Polskiego oraz przysięga żołnierzy dobrowolnej służby. Były na nich obecne władze wojskowe, w tym były dowódca jednostki Adam Kliszka. Byli prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz starosta Jarosław Dudkowiak. Poseł Wojciech Zubowski przeczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do młodych żołnierzy.
Rota przysięgi wojskowej, którą składały głogowskie elewy, mówi o wiernej służbie Rzeczypospolitej Polskiej, obronie jej niepodległości i granic. Przysięgali także stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego i bronić sztandaru wojskowego. Nie szczędzić własnej krwi ani życia za sprawę Ojczyzny.
Dzisiejsze święto Wojska Polskiego i ślubowanie wierności ojczyźnie przez grupę elewów odbywa się w trudnym momencie naszej najnowszej historii, kiedy tuż za naszą granica naród ukraiński walczy w obronie swojej wolności. Dla Polaków od wielu lat wojna nie była tak blisko i tak realna. To uzmysławia nam również, że bezpieczeństwo nie jest nam nigdy dane na zawsze, że jako naród musimy o nie ciągle zabiegać. Postępujące systematycznie wzmacnianie potencjału obronnego naszego kraju świadczy, że wyciągnęliśmy właściwą lekcję z własnej historii
powiedział do żołnierzy oraz do gości dowódca 4 Batalionu Inżynieryjnego ppłk Wojciech Meketiuk. Podkreślił z dumą, że w struktury polskich sił zbrojnych wchodzi także 4 Batalion Inżynieryjny, który jest przygotowany do szybkiej realizacji zadań ewakuacyjno – ratunkowych oraz likwidacji skutków klęsk żywiołowych.
4. batalion pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach. Tutaj nauczono nas podstawowych umiejętności bojowych. Tutaj poznaliśmy własne słabości
– powiedział w imieniu swoich koleżanek i kolegów składających ślubowanie szer. elew Mikołaj Stachowiak. Aby wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej trzeba mieć skończone 18 lat, mieć polskie obywatelstwo, wykształcenie co najmniej podstawowe, nie być karanym za przestępstwa umyślne i mieć nieposzlakowaną opinię. Taka służba składa się z dwóch etapów: szkolenia zasadniczego trwającego 27 dni, a następnie szkolenia specjalistycznego trwającego do 11 miesięcy. Właśnie to specjalistyczne szkolenie w różnych jednostkach wojskowych czeka teraz elewów z Głogowa. Większość z nich deklarowała, że chce się dalej szkolić w tym kierunku i zostać zawodowymi żołnierzami.
(DN)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz