Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał rację wójtowi gminy Grębocice, a nie KGHM. Jest wyrok w sprawie podatku od nieruchomości za najnowszy szyb szyb GG – 1 w ZG Rudna.
Niedawno KGHM z dumą ogłosiła, że po 13 latach budowy ma już najgłębszy szyb w Europie. Rekordowe wyrobisko górnicze: nowy szyb GG – 1 w Kwielicach ma głębokość 1340 metrów, średnicę 7,5 metra. Wieża szybu ma 45,5 metra. Jest to szyb materiałowo - zjazdowy, służący do transportu materiałów oraz ludzi. Ale pełni także ważną funkcję szybu wentylacyjnego - wdechowego. Na powierzchni zbudowano stację klimatyzacyjną oraz komorę pomp głównego odwadniania na podszybiu.
Szyb ma umożliwić wydobycie w miejscach dotąd niedostępnych i poprawić warunki pracy górników pod ziemią w obszarze Głogów Głęboki Przemysłowy. Budowa dotychczas pochłonęła ponad 1 miliard złotych. Tutaj ma kiedyś pracować codziennie dwa tysiące osób, więc to nie jest bagatela. Z okazji przyłączenia szybu GG – 1 do wyrobisk podziemnych (tzw. przyłączenia technicznego, czyli po górniczemu zbicia) w Zakładach Górniczych Rudna odbyła się uroczystość, z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Już na początku działania tego szybu kopalnia Rudna ma spór z gminą Grębocice o płacenie podatku od nieruchomości. Wyrok zapadł we wtorek (29.08.) przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu, jest nieprawomocny i KGHM może się od niego odwołać.
Ale przesłanie sądu pierwszej instancji jest jasne: skarga KGHM na decyzję wójta, że firma powinna płacić podatek od nieruchomości już teraz, nie jest zasadna. Miedziowa firma dowodziła, że podatek powinna płacić dopiero za cztery lata, gdy szyb zyska swoją pełną funkcjonalność: będzie pełnił funkcję wdechową, zjazdową i transportową. Sąd odrzucił skargę KGHM na decyzję wójta Grębocic w całości, gdyż uznał, iż już w zeszłym roku nastąpiło zakończenie budowy obudowy szybu. W listopadzie ubr. odbył się jego odbiór techniczny.
Organ gminy ocenił prawidłowo, że faktyczny moment obowiązku podatkowego powstał od stycznia roku następnego od zakończenia budowy obudowy szybu
powiedział sędzia w uzasadnieniu wyroku.
Dla mnie to było ewidentne
– powiedział nam po rozprawie i po ogłoszeniu wyroku wójt Roman Jabłoński. Rocznie taki podatek od szybu GG – 1 to dla gminy 6 mln 300 tys. zł. KGHM go płaci od stycznia, w miesięcznych ratach.
To ogromne pieniądze. Przez cztery lata, gdyby przyznano rację KGHM, to byłoby 25 milionów dla gminy na minusie. Nie dziwię się jednak, że firma chciała mieć interpretację sądu w tej sprawie
– dodał. Rozprawa była prowadzona online.
(DN)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz