Zamknij

W niedzielę wybory i referendum. Sprawdź czy znasz swoje prawa

16:32, 13.10.2023 Aktualizacja: 11:35, 15.10.2023
Skomentuj

W niedzielę (15.10.) wybory parlamentarne. Pójdziemy do urn, żeby wybrać posłów i senatorów, ale też wyrazić swoje zdanie w referendum. Warto pamiętać, że prawo wyborcze jest prawem, a nie obowiązkiem, ale nie należy z niego rezygnować. Prawem do wyrażenia własnego zdania jest także udział w referendum. Tym razem odpowiadać będziemy na cztery pytania:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Kartę do głosowania w referendum otrzymamy razem z kartami do głosowania na kandydatów do Sejmu i Senatu.

Karty nie mogą być spięte. Gdyby się tak zdarzyło, oznacza to naruszenie prawa

Karty nie mogą być spięte właśnie dlatego, że udział w referendum jest dobrowolny i jeśli ktoś nie chce w nim uczestniczyć, ale chce zagłosować na przyszłych posłów i senatorów, to ma do tego prawo. Nie chcesz brać udziału w referendum - najlepiej przed odebraniem kart do głosowania poinformuj o tym komisję i nie odbieraj tej karty! Jeśli tego nie zrobisz i karta zostanie wydana, to bez względu na to czy oddasz głos ważny, czy nie, twój udział w głosowaniu zostanie policzony w ogólnej frekwencji, od której zależy czy wynik referendum - jaki by nie był - będzie wiążący dla obecnego i przyszłych rządów. Lepiej więc, żeby każdy miał pewność, że jego głos naprawdę wyraża jego zdanie. I lepiej oczywiście to zdanie mieć i zagłosować niż zrezygnować, a potem obwiniać innych!  

Odebrałeś kartę? Czy musisz wrzucić ją do urny?

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej swego czasu, że zniszczenie swojej karty referendalnej, mogłoby stanowić przestępstwo określone w art. 248 pkt. 3 Kodeksu Karnego, ale wielu prawników stoi na stanowisku, że wyborca w czasie między wydaniem karty do głosowania a jej umieszczeniem w urnie, może nią dysponować według własnego uznania - nawet podrzeć.
Dowodem na to ma być sprawa m. i wyrok, który w 2016 roku zapadł w Legnicy, a dotyczył wyborcy, który wyniósł kartę do głosowania z lokalu wyborczego. Sąd Okręgowy uznał go za niewinnego i... Także wskazał na to, że udział w głosowaniu jest prawem, a nie obowiązkiem wyborcy, a decyzję o odstąpieniu od udziału w głosowaniu wyborca może podjąć w każdej chwili, także po odebraniu karty do głosowania, ale... przed wrzuceniem jej do urny. Gdy tam już wpadnie, to odzyskać jej nie można. A ponieważ Kodeks Wyborczy nie przewiduje procedury zwrotu karty komisji wyborczej, to za ostateczną rezygnację z udziału w wyborach można uznać albo zniszczenie karty, albo wyniesienie jej z lokalu. Warto pamiętać jednak, że Kodeks wyborczy zakazuje wynoszenia kart do głosowania z lokalu oraz ich pobierania poza lokalem i policja raczej tej wersji się trzyma. A po co sprawdzać, co następnym razem powie na to sąd? 

Każde pytanie to osobna kwestia. Zdanie obywateli na każdy z tych tematów może być inne

Warto pamiętać także, że na każde pytanie odpowiadamy osobno i aby nasz głos był ważny należy przy każdym pytaniu postawić tylko jeden krzyżyk w kratce TAK lub NIE. W każdej kwestii możemy mieć różne zdanie i dlatego ogólny wynik referendum dla każdego pytania może być inny. Nie spiesz się. Po błędnym zaznaczeniu odpowiedzi nie możesz już zmienić zdania! 

 

Kiedy wynik referendum będzie wiążący?

Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Każdy, kto nie ma pewności dokąd powinien się udać, żeby oddać głos, może to sprawdzić w wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych.

Jak informuje PAP, na kilka dni przed referendum sondaże CBOS pokazują, że co czwarty uprawniony nie weźmie udziału w tym głosowaniu (26 proc.), a co trzeci (31 proc.) jeszcze się nie zdecydował. Zagłosować zamierza natomiast 43 proc. badanych.

Ostatnio poszło kiepsko

Ostatnie referendum ogólnokrajowe odbyło się w Polsce 6. września 2015 roku i odpowiadaliśmy wówczas na pytania o wprowadzenie okręgów jednomandatowych do Sejmu, utrzymanie sposoby finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Frekwencja wyniosła 7,8 proc. i była najniższą z odnotowanych we wszystkich ogólnokrajowych głosowaniach przeprowadzonych w Europie po 1945.

(EI)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%