Zamknij

Czeka nas skromniejsza Wigilia, a wyższe wydatki

12:21, 04.12.2023 . Aktualizacja: 12:30, 04.12.2023
Skomentuj

Święta coraz droższe. Czeka nas skromniejsza Wigilia, a wyższe wydatki Inflacja, podwyżki cen w sklepach – to wszystko odbija się na naszych portfelach. I choć plany na zbliżające się święta Bożego Narodzenia mamy skromniejsze, to i tak wydamy na nie więcej pieniędzy.

Na prezenty chcemy średnio przeznaczyć 747 zł, a na pozostałe wydatki – jedzenie, wystrój domu czy koszty ewentualnych podróży kolejne 969 zł. To prawie 500 zł więcej niż przed rokiem.

Organizację świąt planujemy sfinansować przede wszystkim z bieżących dochodów – zadeklarowało tak 72,2 proc. badanych. Do oszczędności sięgnąć zamierza niemal co czwarty respondent (24,1 proc.), natomiast 7,8 proc. skorzysta także ze środków otrzymanych w ramach programów socjalnych. Takie dane przedstawia na podstawie przeprowadzonych badań Provident Polska.

Koszty Gwiazdki rosną, a wielu z Polaków przepytanych w ramach Barometru Providenta deklaruje, ze chce zorganizować skromne święta. Niemal połowa kupi wszystkie potrzebne na święta rzeczy, ale zamierza ograniczyć się do najtańszych produktów. Natomiast aż co piąty badany nie może pozwolić sobie na wszystkie podstawowe, tradycyjne wydatki związane ze świętami

– komentuje Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Providenta.

Co ciekawe tylko co drugi Polak deklaruje, że oczekuje pod choinką świątecznego prezentu. Podobnie jak w ubiegłych latach, wymarzonym prezentem do 200 zł są pieniądze lub bony na zakupy – wskazało tak 24 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się kosmetyki i perfumy (14,3 proc.). Podium zamyka elektronika wskazana przez co dziesiątego.

I jeszcze jedno: niemal połowa (48,7 proc.) badanych nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez barszczu z uszkami, a 46,2 proc. nie może się doczekać kiedy skosztuje świątecznych pierogów. Niemal 40 proc. wskazało natomiast karpia. Sałatka jarzynowa to gwiazdkowe marzenie niemal co czwartego ankietowanego. Na święta z domu – w góry lub nad morze – zamierza wyjechać tylko 3 proc. z nas.

(MK)

 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Głęboko wierzącyGłęboko wierzący

2 2

Bez przesady. Kasiory nawalone, co druga rzęsy, tatuaży ile popadnie nadymane poliki wary, pazury jak u orła i święta droższe, Osoba religijna i oddana w wierze zrobi święta godnie i skromnie co by nie było bez płakania. Te właśnie płaczą które nie wierzą a chcą się pokazać. A zresztą jakie święta? W województwie dolnośląskim wierzących jest tylko 20%. Panika..... święta ......prezenty składanie nie szczerych życzeń wesołych świąt a kościół do likwidacji takie są założenia jeszcze trochę. Recepta dla pracodawców weryfikujcie kto wierzy a kto nie. Nie wierzy do roboty, Wesołych świąt. 12:57, 04.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Nie do wiaryNie do wiary

1 4

Ty wierzący?W co bo tyle jadu aż boli.mniej bolą pazury bo nic złego w dobrym wyglądzie, niż jedzenie w śmietniku po świętach. Od dawna kupuję niewiele ponieważ nie jemy więcej bo są święta tyle że trochę inne.wole mieć ładne paznokcie niż wyrzucić jedzenie
13:36, 04.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanDzbanJanDzban

0 0

To zasługa partii, ale partia się nie chwali. 06:06, 05.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%