Oszczędność wielka była, ciepła zużyliśmy dużo mniej i to jest sukces. Lecz nie wiadomo jeszcze, jakie to będzie miało odbicie w rachunkach.
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nadodrze" właśnie zakończyła częściowe podsumowanie sezonu rozliczeniowego ogrzewania swoich osiedli w Głogowie. Sezon rozliczeniowy 2023/2024 trwał od 1 lipca 2023 do 30 czerwca 2024. Już wiadomo, że zużyliśmy o 56 tysięcy gigadżuli ciepła mniej niż w zeszłym roku. To oszczędność na poziomie 15 proc.
Obecnie oczekujemy jeszcze na faktury za czerwiec, jednak możemy śmiało stwierdzić, że ten sezon grzewczy istotnie różni się od poprzedniego i oszczędność w zużyciu ciepła na poziomie 15 procent jest bardzo dobrym wynikiem
- poinformowała Lidia Chyb-Rodak, rzeczniczka SM "Nadodrze". Jak powiedziała, na to złożyło się kilka istotnych kwestii. Jedną z nich była łagodna zima, no ale ona sama nie byłaby w stanie wpłynąć na tak znaczące oszczędności. Większe znaczenie mają podjęte ważne decyzje zarządu oraz współpraca spółdzielni z mieszkańcami.
Po pierwsze wpływ na zmniejszenie zużycia ciepła ma wymiana zaworów podpionowych regulacji cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, którą zrobiliśmy rok temu w dużej części zasobów. Na osiągnięty wynik wpłynęło również obniżenie temperatury podgrzania wody, i to w sposób bardzo istotny, bo szacujemy, że kilka tysięcy gigadżuli zaoszczędziliśmy poprzez ten ruch
- tłumaczy rzeczniczka.
Co prawda po obniżeniu temperatury wody w kranach zużycie ciepłej wody się zwiększyło, jednak powstały oszczędności na cieple, nawet po kilkadziesiąt złotych za każdy kubik tej dodatkowo zużytej ciepłej wody.
Oszczędności przyniósł także system sterowania pracą węzłów cieplnych w oparciu o prognozę pogody. Ten system już jednak wcześniej w pełni funkcjonował.
Poza tym wykorzystanie systemu monitoringu pracy węzłów, wprowadzenie szczegółowej codzienne analizy, dzięki której mogliśmy na bieżąco reagować na pojawiające się usterki oraz optymalizować pracę systemów grzewczych
– wyjaśnia rzeczniczka.
Kolejnym elementem według niej była nasilona kampania informacyjna oraz edukacyjna skierowana do mieszkańców zasobów spółdzielni z uwagi na lawinowe podwyżki kosztów zakupu ciepła.
Mieszkańcy racjonalnie zaczęli używać ciepło
– uważa rzeczniczka.
Oszczędność wielka była, ciepła zużyliśmy dużo mniej i to jest sukces. Lecz nie wiadomo, jakie to będzie miało odbicie w rachunkach. To bowiem dopiero początek rozliczania. Dokładne informacje na temat kosztów spółdzielnia będzie miała w późniejszym czasie.
(DN)
Foto: SM Nadodrze
10 1
Faktycznie sukces bo nie jest potrzebna zimna woda do wanny leje sie letnią a płaci za ciepłą i mamy fikcyjne zużycie ciepłej wody, za którą się płaci.Może lepiej niech ta SM NADODRZE zamilczy.
11 0
I tępy naród będzie myślał że otrzymają zwroty😁😁😁, podniosą ceny za dostarczanie czynnika grzewczego,nie mogą być stratni na cieple.
3 0
Informacje dla mieszkańców
dot. instalacji podzielników kosztów ogrzewania w zasobach SM „NADODRZE” w Głogowie
W związku z wprowadzeniem systemu indywidualnego rozliczania kosztów centralnego ogrzewania przy pomocy podzielników kosztów ogrzewania w zasobach SM „NADODRZE” w Głogowie, przedstawiam poniżej wybrane zagadnienia w tym temacie, które zostały przemilczane przez lobbystów tej inwestycji:
1 – nieprawdziwa jest informacja, że jakoby istnieje obowiązek instalacji podzielników kosztów ogrzewania. Wprawdzie art. 45a ust 7a ustawy Prawo Energetyczne nakłada obowiązek instalowania podzielników kosztów ogrzewania, ale dotyczy to budynków nowych, bądź przebudowanych. W istniejących już eksploatowanych budynkach wielorodzinnych przepis ten nie ma zastosowania – zasada „prawo nie działa wstecz” (art. 3 ustawy Kodeks cywilny). Art. 45a ust 7a ustawy Prawo Energetyczne pojawił się w ustawie dopiero w 32012 r. – nie wolno zmuszać nikogo do zawarcia umowy (umowa między stronami może stać się prawem tylko za zgodą stron „Consensus facit legem” – maksyma prawna);
2 – nieprawdą jest, że Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. nakłąda na SM obowiązek montażu podzielników kosztów ogrzewania. Wręcz przeciwnie, §5 pkt 2 ust b) wskazuje, że jednym z warunków umożliwiających zastosowanie tej metody rozliczeniowej jest przeprowadzenie analizy ekonomicznej opłacalności wprowadzenia tej inwestycji – przy wykonaniu rzetelnych obliczeń zazwyczaj trudno jest spełnić ten wymóg;
3 – instalowanie podzielników kosztów ogrzewania na grzejnikach łazienkowych, jest ewidentnie sprzeczne z nauką mykologii dot. powstawania grzybów i pleśni. Tym samym wprowadzenie podzielników na grzejnikach łazienkowych naraża mieszkańców na utratę zdrowia;
4 – nie istnieje w przypadku budynków istniejących w zasobach Spółdzielni „obowiązek ustawowy” wprowadzania możliwości utrzymania minimalnej temperatury w lokalu na poziomie +16°C. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz.690 – tj. D.U. z 18 września 2015 r. poz. 1422) dotyczy budynków nowo projektowanych, przebudowywanych oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków.
Wynika z tego, że przeprowadzona w ubiegłych latach kompleksowa wymiana zaworów termostatycznych przy grzejnikach była zbędna, a tym samym umowa z mieszkańcami powinna być uznana za abuzywną;
5 – regulamin rozliczania ciepła obowiązujący w SM „NADODRZE” w zakresie rozliczania kosztów ciepła w lokalach „nieopomiarowanych” (§39 ust. 1 Regulaminu…) jest sprzeczny z art. 45a ust. 4. Oraz 11a. pkt. 2) ustawy Prawo Energetyczne, ponieważ wysokość opłat za ciepło do ogrzewania lokali jest zależna od wskazań podzielników w innych lokalach, a nie od faktycznego zużycia ciepła w rozliczanym lokalu, … czyli §39 ust. 1 Regulaminu… ma znamiona „warunku zabronionego” (art. 94 ustawy Kodeks cywilny).
Jest to ewidentna próba pozbawienia praw członków Spółdzielni do samodzielnego decydowania o swojej własności;
6 – generalnie na terenie kraju (i nie tylko) spółdzielnie mieszkaniowe (wspólnoty mieszkaniowe rezygnują z rozliczania kosztów ciepła przy pomocy podzielników kosztów ciepła. Decyzje te spowodowane są głównie błędami systemów rozliczeniowych stosowanych przez firmy rozliczeniowe, niedostosowaniem systemów rozliczeniowych do warunków polskich, błędami regulaminów rozliczeniowych, nieznajomością zasad termodynamiki przepływów ciepła itp., które powodują paradoksy rozliczeniowe, doprowadzające często do sporów sądowych (większość wyroków potwierdza niekompetencje, bądź błędy zarządów spółdzielni, czy wspólnot w tych zagadnieniach).
Nawiasem mówiąc, nawet w przypadku niejednoznaczności przepisów prawnych Zarząd Spółdzielni powinien zawsze stosować interpretację przepisów na korzyść mieszkańców, a nie lobbystów techniki podzielnikowej, a w tym przypadku jest niestety dokładnie odwrotnie.
Opracował: Audytor Energetyczny / Biegły Sądowy
2 0
Dowalić 100 % podwyżek, Dla d.......i z PEŁO
4 0
U rodziców na piastowie, mieszkanie na parterze, grzejniki odkręcone na max a w mieszkaniu zimno. Ciągnie od podłogi z piwnicy, że do łazienki czy ubikacji nie wejdzisz gołą stopą. Okna wymienione, ale wielka płyta nie ocieplona. Przyczepili w przedpokoju jakieś ustrojstwo na ścianie i od tego czasu grzejniki zaczynają grzać jak jest poniżej 5 stopni na dworze. To o jakich oszczędnościach tu piszemy?
0 0
sukces SM w Głogowie mierzony iloscią zamówioną a zamówioną,sukces bo za 37 metrow placę rocznie 3 tys zł za ogrzewanie,Sukces mierzony ilością szczurów w piwnicy,podatkiem od nieruchomości za chodnik i resztę na którym zrobiono drogę rowerową,sukces jak cholera bo naszemu blokowi wyparował na inny blok nasz fundusz remontowy i nie jest ważne .że pół bloku ma nowe drzwi a reszta 30 letnie.ten sukces to fakt jak ta droga rowerowa sie popsuje to ja za jej remont zapłacę,
1 0
Chciałem zapytać kiedy właściciele lokali otrzymają zwrot nadpłaty za zużyte cieplo
0 0
Nigdy już nie dostaniesz nadpłaty za ciepło 😁😁😁😁
0 0
Co za bzdury piszecie wstrętne pismaki!!!! Przecież wiadomo kto na tym skorzysta no kto prezes spółdzielni mieszkaniowej nad Odrze nie będzie zarabiał 150 000 tylko 190 000 ludzie zrozumcie że to są złodzieje