Zamknij

Zmiany w opiece społecznej w Głogowie. Miasto robi wielki eksperyment

09:10, 09.08.2024 Aktualizacja: 10:28, 09.08.2024
Skomentuj

Głogów dostał dofinansowanie od Unii Europejskiej na przekształcenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Spolecznej w nowocześniejsze Centrum Usług Społecznych, z poszerzonym rodzajem usług. Jest w grupie 12 gmin na Dolnym Śląsku, które zdecydowały się na taki eksperyment. Za rok tej placówki w naszym mieście już nie będzie.

Wiadomość przyszła z urzędu marszałkowskiego: 12 gmin na Dolnym Śląsku dostało dofinansowanie unijne na przekształcenie miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, w sumie to ponad 55 mln zł. W środę (7.08.) we Wrocławiu wicemarszałek Wojciech Bochniak wręczył przedstawicielom tych 12 gmin certyfikaty. Wśród nich z naszego regionu są gmina miejska Głogów oraz gmina Radwanice.

Centra Usług Społecznych, które dzięki tym środkom będą mogły powstać, zastąpią ustępujące powoli ze sceny Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Będą to miejsca dużo bardziej dostosowane do współczesnych potrzeb mieszkańców i dużo bardziej kompleksowo traktujące ich problemy

- wyjaśnia wicemarszałek Wojciech Bochnak.

Certyfikat odebrała także dyrektor ośrodka w Głogowie Karina Taudul.

MOPS w Głogowie nie ulegnie likwidacji, jedynie przekształceniu, tzn. nowa instytucja przejmie wszystkie zadania, które dotychczas wykonywał MOPS i dodatkowo otrzyma zadania z zakresu usług społecznych. Dla obecnych pracowników nic się nie zmieni, będą wykonywać dotychczasowe zadania, na tych samych warunkach. W ich przypadku zmieni się jedynie nazwa pracodawcy 

- poinformowała. A co się zmieni dla podopiecznych?

Jednym z głównych założeń CUS jest integracja różnych usług społecznych, co ma na celu lepszą koordynację działań oraz zwiększenie efektywności i dostępności pomocy dla mieszkańców.

Dzięki temu osoby potrzebujące mogą uzyskać wsparcie w jednym miejscu, bez konieczności kontaktowania się z wieloma instytucjami. CUS ma być miejscem, w którym każdy mieszkaniec, bez względu na dochód i sytuację społeczną, otrzyma wsparcie w zindywidualizowany sposób. Indywidualizacja potrzeb mieszkańców poprzedzona zostanie diagnozą społeczną i poddana konsultacjom społecznym

- wyjaśnia Karina Taudul. W nowej instytucji będą pracowali także: organizator pomocy społecznej, organizator usług społecznych, organizator społeczności lokalnej oraz koordynator indywidualnych planów usług społecznych. celem nowej placówki będzie zapewnienie kompleksowej pomocy mieszkańcom w zakresie pomocy społecznej, opieki, zdrowia psychicznego, wsparcia rodzin, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Organizację wzięły na siebie gminy, które zadecydują o ich strukturze i zakresie działania, dostosowując je do lokalnych potrzeb. 

Przewidywany termin przekształcenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w CUS w Głogowie to pierwszy kwartał 2025 roku. Gmina miejska Głogów na realizację projektu otrzymała 3 mln zł.

(DN)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Małgorzata Małgorzata

0 0

Ciekawe czy będzie można otrzymać w MOPSie asystenta osób z niepełnosprawnością bo zapotrzebowanie jest ogromne a do tej pory tylko 2 instytucje takimi programami się zajmują

16:45, 09.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

babciababcia

1 1

Eksperyment powinien wyglądać tak aby wywalić cała tą komórkę nikomu niepotrzebną nierobów. Pomoc społeczna Jaka? Pieniędzy nawalone dookoła tylko się robić nie chce. Eksperymenty będą robić chyba no sobie.

17:34, 09.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DorotaDorota

1 1

Skoro dla pracowników nic się nie zmieni, bo będą robić to, co dotychczas, to jak ma się cokolwiek zmienić? Pracownicy powinni zrozumieć,że to oni są dla podopiecznych a nie na odwrót.

22:15, 09.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%