Były zastrzeżenia i wątpliwości radnych. Pomnik króla Chrobrego stanie trochę ”w cieniu kolegiaty”, gdzie stąpał 1000 lat temu, nie pod stadionem Chrobrego Głogów.
Podczas wczorajszej sesji (25.09.) rada miejska Głogowa zatwierdziła uchwałą zgodę na wzniesienie pomnika upamiętniającego 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Pomnik Bolesława Chrobrego powstanie przy kolegiacie, na działce użyczonej przez parafię Wniebowzięcia NMP. Nie bez dyskusji.
Czy była brana pod uwagę jeszcze jakaś inna lokalizacja pomnika? Całym sercem oczywiście jestem za, jednak sugerowałbym gdzieś w okolicach stadionu, nawiązującego do nazwy Chrobrego Głogów
– powiedział radny Marcin Zubowski.
Prezydent Głogowa Rafael Rokszewicz potwierdził, że rozważano kilka lokalizacji i po analizach, również konserwatora zabytków, wybrano miejsce, po którym Chrobry stąpał, czyli Ostrów Tumski w miejscu dawnego grodu.
To miejsce jest najbardziej właściwe, ponieważ Chrobry był w Głogowie, między innymi w 1010 roku, i to właśnie w tamtym miejscu, nie przy stadionie
– wyjaśnił prezydent.
Nazwa klubu jest pochodną historii związanej z Chrobrym w Głogowie
– zażartował, dodając, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wokół stadionu pojawiły się inne elementy nawiązujące do Bolesława Chrobrego, może w bardziej nowoczesnej formie.
Tutaj bardziej chodziło o usytuowanie historyczne w miejscu, w którym Chrobry przebywał
– podkreślił. Zastrzeżenia i wątpliwości co do lokalizacji jubileuszowego pomnika miała też radna Bożena Rudzińska.
Rozumiem względy historyczne, jednak położenie w tym miejscu, moim zdaniem będzie trochę niefortunne. Pomnik tam usytuowany będzie trochę „w cieniu kolegiaty”
– oceniła radna.
W związku z przypadającym w 2025 roku jubileuszem 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski, już w październiku 2023 r. podpisano list intencyjny pomiędzy KGHM „Polska Miedź” SA, Gminą Miejską Głogów, Fundacją Pogoń Lwów, parafią kolegiacką, Muzeum Archeologiczno-Historycznym i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną o podjęciu wspólnych działań na rzecz budowy pomnika Bolesława Chrobrego i zagospodarowania terenu wokół niego.
Po zgodzie rady miejskiej będzie ogłoszony konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na opracowanie projektu pomnika Chrobrego wraz z koncepcją zagospodarowania jego otoczenia.
(GH)
Marek08:42, 27.09.2024
Pani Bożenko, no naprawdę...
Podręcznik do historii dla klasy 4 szkoły podstawowej wystarczy.
Gratuluję Pani wyborcom.
Ja08:54, 27.09.2024
Dziurę zasypać pomnik postawić i nie filozofować.A z tą dziurą jak z obwodnicą może zmieńmy adres wieś GLOGÓW POW IAT SLAWA
glog10:16, 27.09.2024
fajnie, byle nie kopia tego z wioski za Oborą (dla słabych z geografii -Lubina)
Izo10:35, 27.09.2024
WIEŚ głogów nigdy nie dorówna wsi LUBIN i to jest pewne,bo i polożenie inne i na stolkach siedzą myslacy, Tam nie ma na kazdym zakręcie niemieckich nazw ale jest to co potrzebuja mieszkańcy.
Vector 12:57, 27.09.2024
No szkoda że będzie stał w niewidocznym miejscu np. dla przejezdzajacych przez miasto a może by tak na dużym rondzie przed ,,trupkiem'' lub też na rondzie na przeciw byłego kina Bolko
Pomucen13:14, 27.09.2024
żeby tylko nie był podobny do Nepomucena stojącego na moście.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 0
Król Bolesław miał inne rysy twarzy,