To był ciężki rok dla głogowskiej straży pożarnej z rekordową liczbą interwencji. Zginęło 26 osób.
Aż 1076 zdarzeń odnotowała straż pożarna w Głogowie w 2024 roku. Z tego 64 proc. miało miejsce w Głogowie. To największy wynik od 11 lat.
Każde zdarzenie łączy się z tym, że komuś trzeba pomóc, niestety łączy się z jakimś nieszczęściem
– mówi mł. kapitan Tomasz Michalski, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie.
W ogólnej liczbie 1076 zdarzeń było 300 pożarów i 620 miejscowych zagrożeń, czyli zdarzeń bez ognia i używania wody, głównie wypadków, otwierania mieszkań na prośbę policji i zespołów ratownictwa medycznego. Straż odebrała także 156 alarmów fałszywych, w tym 144 w dobrej wierze, 10 z instalacji wykrywania i dwa alarmy ewidentnie fałszywe. Z roku na rok jest ich coraz więcej.
Nie możemy sobie z tym poradzić. Wzrost jest widoczny, co też może się łączyć z tym, że mieszkańcy zgłaszają do nas różne zdarzenia. Czy ptak, który siedzi na gałęzi i ktoś twierdzi, że ten ptak nie może sam odlecieć – my musimy na takie zdarzenia reagować. Dyżurny odbierając formatkę z Centrum Powiadania Ratunkowego musi takie zgłoszenie przyjąć. Może je odrzucić tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy uzna to za błąd
– tłumaczy zastępca komendanta. Z kolei pożary utrzymują się na stałej średniej liczbie.
Z 300, które straż gasiła w zeszłym roku na terenie powiatu, 198 (66 proc.) miało miejsce w Głogowie.
Miniony rok był też niestety rekordowy pod względem liczby poszkodowanych. Jak podaje Tomasz Michalski, w ponad tysiącu zdarzeń ucierpiały aż 143 osoby – 117 rannych i aż 26 ofiar śmiertelnych, głównie w wypadkach drogowych.
Powodem do dumy głogowskiej straży jest wyposażenie jednostki ratowniczo-gaśniczej, dające jej pozycję w czołówce województwa. To przede wszystkim sześć dużych samochodów gaśniczych, autodrabina i ciężki samochód kwatermistrzowski. Najbardziej cieszą się z nowej Toyoty Hilux, która sprawdziła się podczas działań powodziowych nie tylko w naszym powiecie. Średnia wieku samochodów to 11 lat, choć drabina jest z 2007 roku.
Na co dzień służbę pełni 43 strażaków systemu zmianowego, czyli wjeżdżających do zdarzeń. Rejon operacyjny zabezpiecza 9 strażaków i dyżurny stanowiska kierowania, 24 godziny na dobę. Wszyscy są bardzo dobrze wyszkoleni. Najważniejsza inwestycja straży zaplanowana ma ten rok to kompleksowy remont garażu jednostki ratowniczo-gaśniczej w Głogowie.
(GH, zdj. archiwum)
Mat17:01, 06.03.2025
Dziękuję za Waszą Służbę
0 0
To dobrzy ludzie! I odważni ! Nie każdy człowiek jest w stanie zmierzyć się z takim zagrożeniem życia jak ci ludzie!