KGHM Polska Miedź dziś (26.03.) opublikowała raport roczny za 2024 rok. Jak podano, grupa kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A. wypracowała w 2024 roku zysk netto w wysokości 2,87 mld PLN. Produkcja miedzi płatnej osiągnęła poziom 730 tys. ton i była o 3 proc. wyższa w ujęciu rocznym. W tym samym okresie przychody Grupy wyniosły 35,3 mld PLN, co oznacza wzrost o 6 proc rok do roku. Miedziowa spółka odnotowała również istotny wzrost EBITDA na poziomie jednostkowym (+25% r/r), jak i skonsolidowanym (+58% r/r).
Coraz trudniejsze warunki wydobycia należy równoważyć poprzez realizację nowych projektów inwestycyjnych oraz takich, które obniżą w sposób trwały koszty działalności operacyjnej
- powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź
Spółka potrzebuje odważnych i odpowiedzialnych decyzji podejmowanych z dużą rozwagą i z uwzględnieniem długoterminowej perspektywy. Każdy kolejny rok stanowi wyzwanie pod kątem eksploatacji – mamy do czynienia ze zmniejszającą się zawartością metali w złożu, spadającą miąższością złoża, wydłużającymi się drogami odstawy urobku oraz rosnącymi kosztami klimatyzacji i transportu. Zagospodarowanie odpadów i gospodarka wodna wymagają wysokich nakładów
– dodał.
W ubiegłym roku KGHM przeprowadził szereg postępowań audytowych. W ich wyniku zidentyfikowano nadużycia i zaniedbania m.in. w obszarze gospodarki wodnej, działalności kadrowej, wydatkach sponsoringowych i darowiznach oraz inwestycjach w farmy fotowoltaiczne. W związku z tym Spółka przeprowadziła również szereg działań naprawczych.
Kluczowym wyzwaniem był poziom wypełnienia oraz tempo zapełniania się OUOW „Żelazny Most. Dzięki szybkim decyzjom i działaniom, na przełomie wiosny i lata 2024 roku, sytuacja została ustabilizowana.
W 2024 roku wynik netto Grupy KGHM wyniósł 2,87 mld PLN. Skonsolidowane przychody kształtowały się na poziomie 35,3 mld PLN i były wyższe o 6 proc. w ujęciu rocznym. Skorygowana EBITDA osiągnęła poziom 8,46 mld PLN, co oznacza wzrost o 58% r/r. Grupa odnotowała spadek kosztów o 9 proc. w skali roku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak spadek o 2 proc. kosztów rodzajowych w pozycjach takich jak koszty materiałów, paliw i czynników energetycznych.
W efekcie podjętych w 2024 roku działań zanotowano zauważalne oszczędności kosztowe. W konsekwencji, przy realizacji produkcji na zbliżonym poziomie rok do roku, obniżono koszty zużycia materiałów, paliw oraz nośników energii. W 2025 roku KGHM Polska Miedź S.A. kontynuuje prace w tym zakresie
- powiedział prezes Andrzej Szydło.
W 2024 roku produkcja miedzi, srebra oraz TPM (złoto, platyna, pallad) na poziomie Grupy była wyższa niż założenia przyjęte w budżecie na ten okres. W ujęciu skonsolidowanym KGHM wyprodukował w 2024 roku 729,7 tys. ton miedzi płatnej vs 710,9 tys. ton rok wcześniej (+2,6% r/r). Wzrost dotyczył KGHM INTERNATIONAL LTD oraz Sierra Gorda SCM i skompensował nieznacznie niższą produkcję w segmencie krajowym.
W tym samym okresie produkcja srebra wyniosła 1341 ton i była o 6 proc. niższa od rekordowego wyniku w 2023 roku. Poziom produkcji TPM (złoto, platyna, pallad) osiągnął poziom 173 tys. troz, a molibdenu 3,4 mln funtów.
W 2024 roku wydatki inwestycyjne (CAPEX) Grupy KGHM wyniosły 3,94 mld PLN i były o 13% wyższe niż rok wcześniej. Priorytet stanowiły inwestycje w obrębie Głównego Ciągu Technologicznego. Wydatki w obszarze górnictwa osiągnęły poziom ponad 3 mld PLN, i objęły m.in. uzbrojenie rejonów górniczych (643 mln PLN), wymianę parku maszynowego (449 mln PLN), odwadnianie kopalń (298 mln PLN) i rozbudowę OUOW Żelazny Most (253 mln PLN).
W 2024 roku inwestycje w obszarze hutnictwa osiągnęły poziom 714 mln PLN. Najważniejszym projektem była modernizacja Huty Miedzi Głogów I. Prace objęły m.in. piec zawiesinowy i elektryczny, instalację fabryki kwasu siarkowego oraz aktualizację systemów sterowania. Działania inwestycyjne objęły również Zakłady Wzbogacania Rudy Rudna oraz Głogów.
Spółka prowadzi intensywnie prace nad długoterminowymi planami rozwoju. Przeprowadzona w ubiegłym roku analiza spójności Głównego Ciągu Technologicznego stanowi podstawę do wyznaczenia optymalnych kierunków rozwoju KGHM w długim horyzoncie czasowym. Priorytetem jest zagwarantowanie perspektywicznych i stabilnych warunków operacji w górnictwie, przeróbce i hutnictwie. KGHM będzie również kontynuował prace eksploracyjne w celu rozwoju bazy zasobowej, utrzymania lub wzrostu poziomu produkcji oraz maksymalizacji wartości aktywów w długoletniej perspektywie.
Konferencja dedykowana omówieniu wyników Grupy KGHM za IV kwartał i 2024 r. odbędzie się 27 marca br. (czwartek) o godzinie 12.00, w Sali NOTOWAŃ na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ul. Książęca 4.
(DN)
4 1
Kiety płaco ?
0 1
No kopidolki całować buciki hutnikom.