Zamknij

Stop nielegalnej migracji! W Głogowie chcą referendum

15:00, 09.05.2025
Skomentuj

Akcja referendalna na poziomie powiatu głogowskiego – takie są plany Komitetu Społecznego „Bezpieczny Głogów”.

O planach związanych z organizacją referendum przeciwko nielegalnej migracji rozmawiamy z Arkadiuszem Wójcikiem z szefem organizacji "Bezpieczny Głogów".

Jaki cel ma wasza inicjatywa?

- Arkadiusz Wójcik: Chodzi nam wprost o referendum. Mieszkańcy Głogowa i powiatu – bo otrzymujemy coraz więcej głosów – obawiają się nielegalnej migracji. Docierają do nich różne informacje, mają rodziny za granicą, wiedzą, jak wygląda sytuacja w Niemczech, Francji, Anglii czy Szwecji. Nie chcą, by coś podobnego stało się naszą rzeczywistością. Widać wyraźnie, że fala nielegalnej migracji koncentruje się teraz na Polsce. Coraz więcej migrantów jest odsyłanych z Niemiec do Polski. Narasta niepokój. Wiemy, jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej – pakt migracyjny ma wejść w życie w czerwcu przyszłego roku i objąć wszystkie państwa UE, bez wyjątków.

O jakiej skali problemu mówimy?

– Oficjalnie do Polski ma trafiać co roku co najmniej 33 tysiące migrantów, którzy będą rozdzielani pomiędzy państwa członkowskie. Komisja Europejska i jej urzędnicy będą decydować, ilu migrantów trafi do którego kraju. Mówi się nawet o 100 tysiącach rocznie. To są informacje oficjalne. Niemieckie władze otwarcie mówią, co robią i co planują. Wynika z tego jasno, że za kilka lat w Polsce mogą pojawić się setki tysięcy migrantów. Polski rząd przyjmuje strategię zaprzeczania. Nawet niemiecki kanclerz mówi wprost, że będzie lokował migrantów w innych krajach – głównie w Polsce, bo inne się na to nie zgadzają.

Czy nie powinno się odróżnić legalnych migrantów od nielegalnych? Przedsiębiorcy i firmy funkcjonują dzięki legalnym zagranicznym pracownikom.

– Zgadzam się. Dlatego cały czas podkreślamy – mówimy o nielegalnych migrantach. W Głogowie i powiecie mieszka wielu legalnych migrantów, którzy pracują, płacą podatki, są częścią społeczeństwa. Chodzi o ludzi, którzy chcą uczciwie żyć i pracować. Problem stanowią migranci nielegalni, którzy nie zamierzają pracować, a jedynie szukają lepszych warunków życia. Często nie posiadają dokumentów tożsamości – celowo niszczą linie papilarne, by uniemożliwić ich identyfikację. To są fakty, z których społeczeństwo nie zawsze zdaje sobie sprawę.

Jak wygląda kwestia organizacji referendum?

– Jesteśmy na pierwszym etapie inicjatywy. Powiadomiliśmy starostę powiatu. Teraz mamy dwa miesiące na zebranie podpisów – potrzebujemy ich od 10% uprawnionych mieszkańców powiatu. Po złożeniu wniosku, starostwo podejmie decyzję. Następnie ruszy kampania referendalna. Całość potrwa kilka miesięcy – realnie referendum może odbyć się dopiero we wrześniu.

Czy podobne działania są podejmowane w innych powiatach?

– Nie słyszałem, by gdziekolwiek przeprowadzano referendum. W wielu miejscach składane są jednak petycje do rad miast i gmin, które często spotykają się z pozytywnym odzewem. Samorządy deklarują współpracę, by zapobiec masowej migracji. To ma wpływ na życie mieszkańców – ekonomiczny, społeczny i związany z bezpieczeństwem.

Czy zamiast referendum na poziomie powiatu nie należałoby przeprowadzić ogólnopolskiego głosowania?

– Referendum ogólnopolskie miało odbyć się w 2023 roku. Niestety, obecne władze skutecznie je zablokowały. Większość Polaków była przeciwko nielegalnej migracji. Nie rozumiem, dlaczego nie pozwolono ludziom się wypowiedzieć. Referendum to podstawowe narzędzie demokracji. Jeśli naród powie „tak” migracji – w porządku. Jeśli „nie” – również w porządku.

…ale Polacy często niechętnie uczestniczą w referendach. Dlaczego w przypadku waszej inicjatywy miałoby być inaczej?

– To prawda, ale warto zauważyć, że próg frekwencyjny wynosi aż 50%. To za dużo. Jeśli 30% obywateli chce się wypowiedzieć, powinni mieć do tego prawo. W referendum w 2023 roku wzięło udział ponad 40%, a sondaże wskazywały nawet 80% sprzeciwu wobec nielegalnej migracji. Dlatego działamy lokalnie i liczymy na większy odzew.

Jakie będą pytania w referendum?

– Będą dwa pytania. Pierwsze: Czy jesteś za budową ośrodków dla nielegalnych migrantów na terenie naszego powiatu? Drugie: Czy jesteś za przyjmowaniem nielegalnych migrantów w już istniejącej infrastrukturze – np. w noclegowniach, starych budynkach, szkołach? Chodzi nie tylko o nowe inwestycje, ale również o wykorzystanie istniejących budynków. Wcześniej złożyliśmy petycję w tej sprawie – chcieliśmy zapobiec takim sytuacjom. Niestety, wiele osób nie zrozumiało jej treści lub celowo ją zniekształcało.

Kto stoi za tą inicjatywą?

– To inicjatywa społeczna. Każdy może się w nią zaangażować – organizacje, partie polityczne. Zapraszamy wszystkich – z Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Konfederacji, PiS. To nie jest sprawa polityczna. To nasza wspólna sprawa.

Rozmawiał: Krzysztof Dubrowski

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

KtoKto

6 9

Kto za to zapłaci,nie zgadzam się z moich podatków na jakieś referendum które nic nie będzie znaczyć

15:12, 09.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FmFm

6 4

Wolisz płacić na darmozjadów? Nie będę ich utrzymywac

16:00, 09.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leon siedemnastyLeon siedemnasty

6 4

Cytuję: "...mają rodziny za granicą..."
Czyli sami mają w rodzinie emigrantów, którzy wyjechali z Polski, ale innych do nas nie chcą wpuścić. A ładnie to tak- sam zeżre, a drugiemu nie da?

16:34, 09.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bobas Bobas

0 0

Twoja rodzina też przez tydzień przedzierała się przez las, rzekę,morze na pontonie żeby dotrzeć do celu?

21:27, 09.05.2025

MieszkanicMieszkanic

7 1

Nielegalna migracja- nie
Legalna migracja - tak

16:56, 09.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obywatelobywatel

2 5

Skoro Pan Wójcik jest na rencie i może szefować takiej organizacji, to może również weryfikować migrantów bez tworzenia referendum.

17:06, 09.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PodatnikPodatnik

0 0

A urzędnicy biorą kasę za co ?

21:32, 09.05.2025

OJOJ

1 2

TO PRAWDA W LATACH 80 TYCH CHLOPCZYKI W GACIACH CZERWONO CZARNYCH NAGLE ZNIKNELI Z NASZEGO MIASTA I CORECZKI TYCH CO TO MOWILI ZE POLSKA TO NIE ICH OJCZYZNA ROWNIEZ I TO KONIECZNIE DO NIEMIEC A ONI KONIECZNIE DO SWOICH DO KANADY JAK CYNGIEL TUSKA KANADYJCZYK CYBA A W KANADZIE JURECZKI ZROBILI SIE JURIJAMI NAWET SLYNNY GLOWNY ENERGETYK Z HUTY TAK BRYKNAL I POPRZYSYLALI POLSKIM ZONOM POZWY PO ANGIELSKU

17:13, 09.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TAKTAK

0 2

PAN WOJCIK BEDZIE GANIAL ZA CIAPATYMI A WY BEDZIECIE BRAC PENSJE RADNYCH JAK GORNICY ALBO I WIECEJ NA CZELE Z POWIATOWYM DYREKTOREM PRAWDA

17:19, 09.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NONO

1 2

OBYWATEL BEDZIE PILNOWAL SZWABSKIE TABLICE W PARKU BO SIE TROCHE WYPACZYLY TO JEST DLA NIEGO ZAJECIE I FOTKA Z KOMUCHAMI

17:22, 09.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BUBU

1 2

ILU TO MA POWIATOWY DYREKTOR RADNYCH BYLYCH MILICJANTOW DWOCH PONOC Z LEGNICY NO TO
BEDA MIELI ZAJECIE PILNOWAC KOMUSZKOW BY IM NIC SIE NIE PRZYTRAFILO

17:26, 09.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

5 2

Jestem mieszkanką Głogowa i chciałam się spytać gdzie można podpisać się pod referendum i czy ogólnie mieszkańcy mogą głosować?

17:37, 09.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LukLuk

0 0

Tak mieszkańcy Głogowa i powiatu mogą brać udział w referendum.Napewno na bazarach głogowskich będzie miejsce taka możliwość,popytać się znajomych.

21:29, 09.05.2025

KK

3 1

Żadnych emigrantów nam nie trzeba czy legalnych czy nie legalnych to musimy to jest jak *%#)!& zaraza oni przyjadą a po dziesięciu latach we własnym kraju nie będziemy mieli nic do powiedzenia bo narobią dzieci po 10 w rodzinie a my to gówno będziemy utrzymywać będzie jak w Anglii że angole z własnego kraju wyjeżdżają bo musimy przejęły ich kraj

19:26, 09.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%