Jacek Misztal to głogowianin - historyk i oficer Wojska Polskiego. Właśnie wydał swoją pierwszą powieść. Herkus Monte. Opowieść prusko-krzyżacka. Tom 1.
Powieść historyczna to coś rzadko spotykanego w dzisiejszych czasach. Na dodatek jej akcja rozgrywa się w XIII wieku w dawnych Prusach, czyli na dzisiejszej Warmii i Mazurach. Na kanwie prawdziwych wydarzeń z przeszłości, z elementami mitów i legend, ale jest waleczny główny bohater, emocjonująca rozbudowana fabuła. Misztal opisuje walki krzyżacko-pruskie, a głównym bohaterem jest ówczesny wojownik – pruski bohater tamtych ziem, Herkus Monte.
Gdy odkryłem tę postać, bardzo mnie zafascynowała. Taki lokalny Waleczne Serce - Braveheart, który o mało nie pokonał Krzyżaków
– opowiada Jacek Misztal, że na podstawie jego bardzo ciekawych losów, przygód i prowadzonych przez niego walk (był przywódcą antykrzyżackiego powstania), oparł fabułę swojej książki.
Musiałem dużo szukać. Poznać historię tamtych ziem
– przyznaje głogowianin zafascynowany tamtymi dziejami. Poza tym ciekawy jest styl jego pisarstwa, a także język – gdyż sięga do pruskich tekstów i archaicznych zwrotów.
Trochę trwało szukanie wydawnictwa, lecz się udało. Książka praktycznie jest gorąca
– mówi Jacek Misztal, szczęśliwy z takiego obrotu sprawy. Jak to dziś bywa, na razie można ją kupić przez internet.
To jest nasz głogowski jeszcze nieodkryty skarb
– zachwala jego znajomy, gorąco pragnący rozpropagować jego twórczość.
Jacek Misztal jest historykiem z wykształcenia, fascynatem historii, ale zawodowo podporucznikiem w Wojsku Polskim, pracuje jako żołnierz w jednostce we Wrocławiu.
Mam nadzieję, że moja książka się spodoba czytelnikom. To są niesamowite dzieje niesamowitego człowieka, a poza tym zderzenie dwóch światów
– zachwala, bo Krzyżacy byli chrześcijanami, a Prusowie wciąż jeszcze poganami. W tym właśnie Herkus Monte został jako dziecko wywieziony przez Krzyżaków i ochrzczony. Ciekawostką jest to, że bohater poematu Adama Mickiewicza - Konrad Wallenrod był inspirowany jego postacią.
Misztal pisze teraz poemat 12 – zgłoskowcem (jak Pan Tadeusz Adama Mickiewicza). Na razie ma ok. 60 stron i także jest to historia związana z dawnymi Prusami.
(DN)
0 0
Ale że jak Niemcy atakowały niemców?