Na terenie Huty Miedzi Głogów odbyła się dziś konferencja prasowa, podczas której prezes KGHM Andrzej Szydło, wiceprezes ds. rozwoju Piotr Stryczek oraz wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki ogłosili rozpoczęcie największej inwestycji spółki od dekad – budowy trzech szybów górniczych. To kluczowy krok dla zapewnienia długoterminowej rentowności i ciągłości wydobycia w KGHM.
Prezes KGHM Andrzej Szydło rozpoczął swoje wystąpienie od podkreślenia wagi planowanej inwestycji i kontekstu, w jakim zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy trzech nowych szybów.
Rozmawiamy dzisiaj o inwestycjach w KGHM, a spotykamy się w Hucie Miedzi Głogów – miejscu symbolicznym, bo to właśnie tutaj w latach 2012–2016 zrealizowaliśmy ostatnią dużą inwestycję przemysłową
– zaznaczył.
Andrzej Szydło przypomniał, że choć sytuacja górnictwa w przeszłości była stabilniejsza, obecnie coraz trudniej zapewnić wsad dla hut, dlatego kluczowe staje się zapewnienie dostępu do nowych złóż. - Zidentyfikowaliśmy wszystkie elementy i ich zdolności produkcyjne całego łańcucha technologicznego – od wydobycia, przez wzbogacanie, hutnictwo, aż po przeróbkę. Huta Miedzi Głogów jest dziś nowoczesna i w pełni gotowa, by wykorzystać swój potencjał, ale konieczne jest zapewnienie jej surowca– tłumaczył.Zazuważył, że HMG jest największą hutą miedzi w Europie.
Prezes wyjaśnił również, że planowane szyby nie tylko zwiększą możliwości wydobywcze, ale pozwolą nadrobić czas i przygotować się na dekady dalszego funkcjonowania spółki:
Nowe szyby pozwolą rozpocząć gonić czas, który upływa – tak, żeby po 2035 roku i dalej – w 2042, 2050 – zapewnić odpowiedni strumień koncentratów i utrzymać poziom produkcji
- mówił prezes KGHM.
Zwrócił również uwagę, że decyzja o inwestycji została poprzedzona rozmowami o długoterminowej strategii firmy i możliwościach jej finansowania w warunkach specyficznych, głębokich i trudnych w eksploatacji złóż: Nie mamy łatwo eksploatowalnych złóż odkrywkowych – nasze złoża rozciągaą się na dużym obszarze, ale są cienkie, a ich eksploatacja coraz bardziej oddala się od szybów i sięga coraz głębiej”. Podkreślił także znaczenie dialogu z Ministerstwem Finansów w kontekście reformy podatku od kopalin, który od 2012 roku istotnie obciążał rentowność spółki: - Bez rozmów z interesariuszami trudno byłoby sobie wyobrazić, że moglibyśmy zbudować realną strategię rozwoju – przyznał prezes Andrzej Szydło i podziękował za zaangażowanie wiceministrowi aktywów państwowych Robertowi Kropiwnickiemu.
Inwestycja nie byłaby możliwa bez zmian legislacyjnych, na które liczy zarząd spółki. Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki poinformował o zaawansowanych pracach nad nowelizacją ustawy o podatku od kopalin.
Projekt ustawy już niebawem zostanie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Liczymy, że we wrześniu trafi do Sejmu i wejdzie w życie od początku 2026 roku
– powiedział Robert Kropiwnicki. – W 2029 ulga sięgnie nawet 50 procent obecnej kwoty podatku. To bardzo dobra konstrukcja, która umożliwi rozwój KGHM, ale także zabezpieczy dochody budżetu państwa - dodał wiceminister.
Robert Kropiwnicki podczas swojego wystąpienia podkreślił doniosłość decyzji o budowie trzech nowych szybów w kontekście historycznym i strategicznym dla KGHM oraz całego regionu Zagłębia Miedziowego.
Do roku 1990 wybudowano około 30 szybów. Potem zaledwie jeden – Głogów Głęboki I. Dopiero teraz, po dziesięcioleciach, ruszamy z kolejnymi trzema
– zaznaczył. Jak podkreślił, inwestycja ta ma kluczowe znaczenie nie tylko dla poprawy warunków pracy górników, ale również dla zwiększenia efektywności i opłacalności wydobycia. – To wielka sprawa, bo naprawdę potrzebujemy tych złóż – dostępu do nich w taki sposób, który będzie opłacalny. To jest kluczowe dla funkcjonowania KGHM, ale i dla całego regionu – mówił Kropiwnicki.
Wiceminister wyraził nadzieję, że dzięki tym decyzjom spółka będzie mogła stabilnie funkcjonować przynajmniej do roku 2060. – Gdyby zarząd nie miał odwagi, a załoga nie pracowała nad tym, KGHM byłby dziś na równi pochyłej. A tak – wchodzimy w okres rozwoju – dodał.
Budowa szybów potrwa ponad dekadę. – Faza wstępna zakończy się najpóźniej w 2027 roku, realna budowa rozpocznie się w latach 2028–2030m – zapowiedział prezes Szydło. Szacunkowy koszt inwestycji to około 10 miliardów złotych w ciągu najbliższych 10 lat. To jednak, jak podkreślają przedstawiciele spółki, tylko część szerszej strategii rozwojowej KGHM. – Na obecnym etapie nie możemy jeszcze komunikować całej strategii. Chcemy być bardzo odpowiedzialni. Dopóki ustawa o podatku nie będzie na zaawansowanym etapie legislacyjnym, nie ogłosimy całościowej wizji – wyjaśniał Szydło. Pierwsze odwierty planowane są na koniec sierpnia tego roku. W przypadku każdego z szybów to jest po kilkanaście odwiertów.
Wielomiliardowe inwestycje będą realizowane przy aktywnym udziale naszych spółek specjalistycznych – PeBeKa, jak również Energetyka czy Metraco
– zaznaczył Piotr Stryczek, wiceprezes KGHM ds. korporacyjnych. Podkreślił również planowane rozpoczęcie pierwszych odwiertów badawczych już pod koniec sierpnia 2025 roku.
KGHM planuje wykorzystać najnowsze technologie przy drążeniu szybów – być może z udziałem spółki DMC Mining z Grupy KGHM International. Inwestycja będzie impulsem dla lokalnej gospodarki.
– Po realizacji inwestycji, ale również w trakcie jej prowadzenia na pewno pojawi się zapotrzebowanie na nowych pracowników – być może nawet na wiele osób, jeśli uwzględnić dostawców i podwykonawców” – szacował prezes Szydło. Szef Polskiej Miedzi podkreślił również znaczenie społecznej akceptacji projektu. Dobrze ocenił również współpracę z samorządami. – Dotychczas współpraca układała się więcej niż poprawnie. Mamy do czynienia ze społecznościami, które znają KGHM i jego wpływ na rozwój regionu. Myślę, że dzięki doświadczeniom z wcześniejszych inwestycji nie spodziewamy się większych przeszkód - dodał prezes.
(LUK)
Mówią: dość! Podpisy zebrane, wniosek złożony
Postawmy sprawę jasno. Osoby, które stoją za akcją, to po części pożyteczni idioci, słabo wykształceni, o znikomej wiedzy na temat otaczającego świata, z wypranym światopoglądem dzięki TV Republika i Trwam, które leją szambo praktycznie 24h. Z drugiej strony mamy już samych inicjatorów akcji, polityków, pseudo działaczy. O ile na pożytecznych idiotów można jeszcze popatrzeć z żalem, bo to ludzie zwyczajnie z brakami, emocjonalnymi, edukacyjnymi, to już w przypadku kierujących akcją, trzeba mówić o poważnym zagrożeniu bezpieczeństwa narodowego, bo ich działania wpisują się w szerszy obraz, który jasno sugeruje wpływy wywiadów rosji i białorusi. Miejmy nadzieję, że w obecnej sytuacji w kraju i Europie, powiat w pierwszej kolejności przyjrzy się dokładnie, przy udziale służb, powiązaniom osób stojących za akcją. Sprawdzi kontakty, finanse. To daleko bardziej niebezpieczne działania, niż rzekoma "imigracja", fałszywe zagrożenie, wykorzystywane przez prawicowe środowiska, które wycierają sobie gęby patriotyzmem i wiarą.
Komano
23:40, 2025-07-04
Niepokój o Strumyk Sempolno
A moze by tak sprawdzic szamba w Jaczewie i Ruszowicach bedzie deszcz ktos spuszcza w nocy. Wladza wie i co.
JON
22:42, 2025-07-04
Mówią: dość! Podpisy zebrane, wniosek złożony
Za PiSu był porządek. Imigrant mógł sobie kulturalnie kupić wizę
Ech
22:10, 2025-07-04
Miliony na drogi na Piastowie!
Poczekacie jeszcze ze 20 lat
Aj
22:04, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz