Zamknij

Toksyczna bomba zniknie z Głogowa! Poseł Horbatowski: Jest rządowe dofinansowanie

21:04, 06.07.2025 Aktualizacja: 21:12, 06.07.2025
Skomentuj

Koniec z bombą ekologiczną przy ul. Południowej, bo Głogów otrzymał rządowe wsparcie na likwidację nielegalnego składowiska odpadów!

Głogów otrzyma potężne wsparcie finansowe na walkę z jednym z największych zagrożeń ekologicznych w regionie. Jak poinformował poseł Łukasz Horbatowski, miasto znalazło się na szczycie rządowej listy dofinansowania na likwidację nielegalnych składowisk niebezpiecznych odpadów. Na ten cel przeznaczono 100 mln zł.

– Mamy pieniądze na usunięcie nielegalnego składowiska odpadów! – ogłosił Łukasz Horbatowski. – Z ogromną radością informuję: wywalczyliśmy to! Koniec ze strachem o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Ta toksyczna bomba wreszcie zniknie z naszej ziemi. To nasz wspólny, ogromny sukces! – dodaje.

Doszło do katastrofy 

Składowisko przy ul. Południowej w Głogowie od lat budzi niepokój mieszkańców i ekspertów ochrony środowiska. To nielegalne miejsce magazynowania substancji niebezpiecznych – m.in. ropopochodnych, rozpuszczalników i farb – należy do Janusza G. z Nielubi. Ten sam mężczyzna odpowiedzialny był wcześniej za podobne składowisko w Jakubowie, gdzie w lipcu 2018 roku doszło do jednej z największych katastrof ekologicznych w regionie.

Wówczas składowisko w Jakubowie zaczęło płonąć. Eksplodujące pojemniki z chemikaliami wyrzucały w powietrze toksyczny dym, który spowił całą okolicę. Dwumetrowe płomienie i czarny, duszący dym widoczne były z kilku kilometrów. Jak później ustaliły służby, substancje chemiczne spowodowały degradację środowiska: skażenie wody, gleby i powietrza oraz poważne zniszczenia w ekosystemie.

Lata starań o wsparcie

Tymczasem w Głogowie, przez lata – mimo wielu pism, apeli i interwencji ze strony samorządu – problem wciąż pozostawał nierozwiązany. Miasto nie było w stanie samodzielnie udźwignąć kosztów likwidacji składowiska, szacowanych na około 40 mln zł. Sprawa była poważna – przy ul. Południowej zgromadzono kilka tysięcy pojemników z chemikaliami, a w przypadku wycieku lub pożaru, skutki mogłyby sięgnąć znacznie dalej niż granice miasta.

– Dziękuję za Wasze zaufanie. Działamy dalej dla czystego i bezpiecznego Głogowa – podkreśla Horbatowski.

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w połowie 2024 roku w Polsce istniało ponad 300 nielegalnych składowisk odpadów, które mogą stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dzięki decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, część z nich – w tym właśnie to w Głogowie – zostanie wreszcie zlikwidowana.

Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą, choć do pełnego sukcesu droga jeszcze daleka – teraz czas na działania operacyjne: przetargi, transport, utylizację. Jednak kluczowy krok został zrobiony – środki są zabezpieczone, a Głogów znalazł się na pierwszym miejscu listy priorytetowych inwestycji ekologicznych.

(MK)

 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

czarnyczarny

2 0

niech Jareczek z bratem płaci a nie z podatków
Tak to w Polsce jest obciazyc braci z Nielubi

22:21, 06.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czarnyczarny

1 0

za 100baniek to ile to by było mieszkań

22:25, 06.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DlaczegoDlaczego

2 0

Wszystko super tylko dlaczego to ma być z naszych podatków, oni zbili majątek a my za to płacimy

22:27, 06.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dociekliwy Dociekliwy

0 0

Panie, Ile dokładnie dostanie Głogów? Bo cała kwota wynosi na wszystkie miasta do podziału 100 mln (samo to już jest śmiech na sali). Proszę podać dokładną kwotę dofinansowania a nie lansować się w mediach.

23:04, 06.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%