Zamknij

Pociąg z Głogowa do Warszawy to już nie tylko marzenie. Przyjedzie do nas lokomotywa hybrydowa

09:24, 13.07.2025 Aktualizacja: 09:32, 13.07.2025
Skomentuj

Z Głogowa znów pojedzie pociąg do Warszawy. Uruchomienie połączeń bezpośrednich relacji Zielona Góra – Głogów i Leszno – Łódź-Warszawa ma nastąpić w rozkładzie jazdy 2026/2027.

 

PKP Intercity poinformowało w sprawie połączeń Zielona Góra – Głogów – Leszno – Łódź – Warszawa:

Potwierdzamy plany uruchomienia połączeń na wskazanej trasie. Obecnie zakłada się, że eksploatacja w tym kierunku może rozpocząć się wraz z wdrożeniem nowego rozkładu jazdy 2026/2027, jednak dokładny termin będzie zależny od dostępności taboru w danym okresie.

Tę dobrą wiadomość podał Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych, który w tej sprawie wystosował petycję i dostał na nią odpowiedź. Przekazał także, że uruchomienie pociągu do Warszawy przez Głogów jest uzależnione od wprowadzanie przez PKP Intercity do użytku lokomotyw hybrydowych. Co sukcesywnie się dzieje.

W odpowiedzi na przesłane zapytanie dotyczące postępów w realizacji projektów taborowych PKP Intercity otrzymał harmonogram prac nad Hybrydowymi Zespołami Trakcyjnymi (HZT):

Trwają finalne prace projektowe oraz uzgodnienia pomiędzy stronami poprzedzające rozpoczęcie etapu produkcyjnego. Zgodnie z harmonogramem, pojazdy te będą sukcesywnie wprowadzane do eksploatacji w latach 2027–2029.

Planowane trasy dla Hybrydowych Zespołów Trakcyjnych: Nowoczesne HZT będą kierowane na trasy prowadzące do takich miejscowości jak: Hajnówka, Zamość, Mielec, Hrubieszów, Zagórz, Krosno, Jasło, Nysa, Jelenia Góra, Gorzów Wielkopolski oraz Chojnice.

Etap produkcji lokomotyw hybrydowych: Obecnie trwa produkcja części pierwszej lokomotywy wraz z instalacjami i podzespołami. Zakończenie tych prac oraz pierwsze uruchomienie lokomotywy planowane jest na IV kwartał 2025 roku.

Planowane trasy obsługiwane lokomotywami: Zgodnie z aktualnymi założeniami, lokomotywy hybrydowe będą kierowane m.in. na następujące relacje:

Zielona Góra – Głogów – Leszno – Łódź – Warszawa,

Zielona Góra – Żary – Żagań – Wrocław,

Szczecin – Stargard – Piła – Bydgoszcz – Warszawa,

Szczecin – Kołobrzeg.

Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego pojazdu planowane jest na II kwartał 2026 roku. Kolejne lokomotywy będą sukcesywnie wprowadzane do ruchu wraz z postępem produkcji.

(DN)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%