Koleje Dolnośląskie kupią kolejnych dziesięć pociągów od PESA Bydgoszcz. Po realizacji zamówienia po dolnośląskich torach będzie jeździć aż 55 Elfów. KD dysponują największą w kraju flotą tych pięcioczłonowych zespołów trakcyjnych.
Dolny Śląsk nie zwalnia tempa w kolejowej rewolucji. Gdyby spiąć ze sobą wszystkie 55 Elfów, które już wkrótce będą obsługiwać pasażerów Kolei Dolnośląskich, stałyby jednocześnie przy peronie na Wrocławiu Głównym i na stacji Wrocław Muchobór, pięć kilometrów dalej.
Najliczniejsza flota Elfów
PESA Bydgoszcz wystartowała we wszystkich przetargach na pojazdy elektryczne ogłoszone przez Koleje Dolnośląskie i w każdym z nich, przez pięć lat, składała najkorzystniejszą ofertę.
Mocno stawiamy na rozwój nowoczesnej kolei. To nie tylko nowe linie, które jako samorząd województwa przywracamy do życia, to również zakupy nowoczesnych pociągów. Dolny Śląsk to infrastrukturalne serce Polski, a nowe pociągi Kolei Dolnośląskich będą doskonale służyć Dolnoślązakom w codziennej komunikacji
— mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W ten sposób Koleje Dolnośląskie wykorzystały już pełną pulę z dwóch przetargów: pięciu pojazdów z opcją na kolejne 20 (pierwszych 25 Elfów, które od dwóch lat wożą pasażerów), a także 10 pojazdów z opcją na kolejne 10 (niedawno zaczęły testy na szlaku Wrocław - Oława - Brzeg).
Wszystko wskazuje na to, że to właśnie nowiutkie, raptem miesięczne pojazdy wyruszą w nową trasę Kolei Dolnośląskich — z Wrocławia do Oławy i Brzegu.
Jakby kiedyś była okazja spiąć wszystkie pojazdy Elf za dwa lata, które jeżdżą w dolnośląskich barwach, miałyby 5 kilometrów. Pociągi pozwolą na poprawę oferty Kolei Dolnośląskich, jednocześnie ruszając w nowe trasy, m.in. do Oławy i Brzegu już od grudnia tego roku
— mówi Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny w nim za kolej.
W międzyczasie Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły kolejny przetarg — na zakup 10 kolejnych pojazdów elektrycznych z opcją na kolejne dziesięć. Jedynym oferentem była ponownie bydgoska PESA. To właśnie umowę na ten zakup podpisali dziś prezesi spółek: Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich i Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz.
Wczoraj podczas Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego rozmawiano o bezpieczeństwie i w przypadku pociągów musimy sobie zdawać sprawę z tego, że atak hakerski np. na sieć trakcyjną może sprawić, że będziemy mogli przewozić Dolnoślązaków tylko pojazdami spalinowymi. Mam nadzieję, że teraz po zakupach pojazdów elektrycznych uda się otworzyć ścieżkę na dofinansowania również dla taboru spalinowego
— powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. I dodał:
Te pojazdy spalinowe, które już zamówiliśmy w PESA, to nie są takie pojazdy, jak przed laty: to ekodiesle, emitujące do środowiska kilkadziesiąt procent mniej spalin, niż 20-30 letnie pociągi. Dziś jednak cieszymy się z zakupu kolejnych pojazdów elektrycznych.
Kolejne zamówienia Kolei Dolnośląskich
W bydgoskiej fabryce PESA będą powstawać zatem pociągi aż z trzech zamówień Kolei Dolnośląskich: 20 pociągów z puli 10+10 z 2023 roku, 10 pojazdów spalinowych, a także od podpisania umowy — kolejnych 10 sztuk Elfów.
To dla nas ogromna satysfakcja, że Koleje Dolnośląskie ponownie wybrały PESA. Nasza współpraca to przykład długofalowego partnerstwa opartego na zaufaniu i wspólnym celu – tworzeniu nowoczesnego, komfortowego i ekologicznego transportu dla mieszkańców regionu. Cieszy nas, że Elfy dobrze sprawdzają się w eksploatacji i realnie podnoszą jakość codziennych podróży
— powiedział Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz.
Największa flota Elfów w Polsce będzie służyć mieszkańcom województwa dolnośląskiego w podróżach po tym regionie, ale też w realizacji połączeń do województw lubuskiego, wielkopolskiego i opolskiego. Wszystkie dotychczas zakupione Elfy były współfinansowane ze środków unijnych w programach KPO i FEDŚ; podobnie i teraz Koleje Dolnośląskie będą starały się o pozyskanie środków zewnętrznych na wsparcie tego zakupu.
Wartość umowy pojedynczego Elfa wraz ze szkoleniami i utrzymaniem jednostek przez producenta wynosi 43,8 mln zł.
Koleje Dolnośląskie to przewoźnik, który realizuje najszybsze połączenia regionalne w Polsce. Jeździ po Dolnym Śląsku, ale również do województw ościennych: lubuskiego, wielkopolskiego i od grudnia: do opolskiego. Biało-żółtym pociągiem można dojechać również do Czech i Niemiec. Aktualna pula zamówionych pociągów wynosi 40 pojazdów — 30 elektrycznych Elfów i 10 ekodiesli. Przewoźnik ma jednak opcję na wykorzystanie puli kolejnych 30 sztuk pociągów — 10 elektrycznych i 20 spalinowych. Łączna pula pociągów KD, po realizacji aktualnych zamówień przewoźnika, przekroczy 120 pojazdów.
Kolędowanie z zespołem ENEJ w Głogowie
Kto słucha tego chłamu?
Marian
14:42, 2025-11-14
KGHM po trzech kwartałach 2025: Miliard zysku
I co z tego?. Kogo to obchodzi ?.
Masakra
13:01, 2025-11-14
Wrócili z mistrzostw Polski z medalami
A walczyli chociaż? Czy od razu medal?
Cryss
12:58, 2025-11-14
Policja, pogotowie i strażacy pod blokiem na Koperniku
jak ktoś zna dzieci pana Stanisława i ma z nimi kontakt proponuję wysłać link do tego artkułu. dawka wstydu czasami prostuje postawę. spojrzenia znajomych też potrafią zrobić swoje.
rema
12:49, 2025-11-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz