Zamknij

Taka akcja w przedszkolach! Jajka w inkubatorach, dzieci w roli rodziców

Mateusz Komperda Mateusz Komperda 08:50, 17.03.2026 Aktualizacja: 12:28, 13.03.2026
Skomentuj Taka akcja w przedszkolach! Jajka w inkubatorach, dzieci w roli rodziców Mateusz Komperda

Pisklaki w głogowskich przedszkolach. Dzieci obserwują, jak z jajek wykluwają się kurczaki

::addons{"type":"only-with-us", "color":"black"}

W przedszkolach pojawiły się… inkubatory z jajkami. To część nietypowej akcji edukacyjnej, dzięki której najmłodsi mogą na własne oczy zobaczyć, jak wykluwają się pisklęta. W jednym z przedszkoli pierwszy kurczak już przyszedł na świat – w Przedszkolu Publicznym nr 10.

::addons{"type":"facebook-encouragement"}

W innym, prywatnym, w inkubatorze znajduje się osiem jaj kur jedwabistych. Jak wyjaśnia Paulina Balik z „Silkowego Ogródka” w Kulowie, z którego pochodzą jajka, dzieci mają szansę obserwować cały proces wykluwania się piskląt.

I wszystko wskazuje na to, że wszystkie są zalężone. Panie z przedszkola muszą je obracać rano, w południe i wieczorem, a w weekendy dwa razy dziennie

– mówi.

Przy inkubatorach znajdują się instrukcje, a nauczycielki pilnują temperatury i zasad hodowli. Proces jest dokładnie zaplanowany.

Dzisiaj mamy dziewiąty dzień inkubacji, więc jajka będą prześwietlane. Osiemnastego dnia zatrzymujemy inkubator, a dwudziestego pierwszego dnia pisklęta zaczynają się wykluwać

– tłumaczy Balik.

W miejskiej dziesiątce, gdzie jeden z pisklaczków przyszedł na świat, dzieci nadały mu imię Pociecha.

Pomysł na akcję narodził się z chęci pokazania dzieciom czegoś, czego większość z nich nigdy nie widziała na żywo.

– Chciałam, żeby dzieci mogły zobaczyć na własne oczy, jak wykluwają się pisklęta. Dla wielu z nich to coś zupełnie nowego. Część dzieci nie miała nawet kontaktu z kurami – mówi.

Po wykluciu pisklęta zostaną w przedszkolach jeszcze przez jakiś czas. W specjalnych odchowalnikach będą ogrzewane lampą i karmione, a dzieci będą mogły obserwować ich pierwsze dni życia.

Można powiedzieć, że wszystkie dzieci będą ich mamami i tatami

– śmieje się Balik.

Gdy pisklęta podrosną, trafią do hodowli w Kulowie i dołączą do stada kur jedwabistych.

::addons{"type":"only-with-us", "color":"black"}

Jak podkreśla organizatorka, do akcji mogą zgłaszać się kolejne placówki. Wystarczy skontaktować się z hodowlą i ustalić termin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%