Dzieje się

Zamknij

Niezwykłe akwarium stało się atrakcją hospicjum w Głogowie

Mateusz Komperda Mateusz Komperda 09:25, 23.06.2026 Aktualizacja: 22:41, 22.06.2026
Skomentuj Niezwykłe akwarium stało się atrakcją hospicjum w Głogowie

W Hospicjum Głogowskim pacjenci mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobie i bólu dzięki wyjątkowej inicjatywie wolontariuszki Małgorzaty Horoszkiewicz.

Wszystko zaczęło się od prostego, ale poruszającego pomysłu. Małgorzata Horoszkiewicz, wolontariuszka działająca w Hospicjum Głogowskie.

Chciałam pokazać to życie z trochę innej strony. Takiej, która daje oddech, wywołuje uśmiech i pozwala choć na chwilę zapomnieć o chorobie, bólu czy codziennych ograniczeniach

– mówi.

Jej inicjatywa się spodobała. W hospicjum zaczęły pojawiać się zwierzęta terapeutyczne – kurki, konie i inne stworzenia, których sama obecność wywołuje reakcje często trudne do opisania słowami. Personel podkreśla, że nawet krótkie spotkanie ze zwierzęciem potrafi zmienić nastrój pacjenta, wyciszyć go lub wywołać uśmiech.

Czasem nie trzeba nic mówić. Wystarczy, że zwierzę po prostu jest

– dodaje Horoszkiewicz.

Ponadto chciała stworzyć w hospicjum strefę relaksu z dużym akwarium inspirowanym afrykańskim jeziorem Malawi. Projekt nie powstałby jednak bez wsparcia lokalnej społeczności.

Wśród osób i grup zaangażowanych w jego realizację znaleźli się m.in. przedstawiciele Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddział Powiatowy w Głogowie oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddział Powiatowy w Polkowicach, strażacy z powiatów głogowskiego i polkowickiego, druhowie OSP w Chociemyśli, a także członkowie Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej TRISAR. Do tego grona dołączyli również lokalni darczyńcy i pasjonaci akwarystyki, którzy stworzyli podwodny świat w hospicyjnej przestrzeni.

Dobro wraca. Mam ogromne szczęście spotykać ludzi, którzy nie pytają: Czy się da? Tylko: Jak możemy pomóc?

– mówi wolontariuszka.

Pacjenci spędzają tam czas w ciszy, patrząc na ruch wody i ryb, co – jak podkreślają opiekunowie – działa uspokajająco i terapeutycznie.

To wszystko wpisuje się również w szerszy, ogólnopolski kierunek zmian w podejściu do opieki paliatywnej. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o prawach pacjenta, która ma umożliwić osobom przebywającym w hospicjach i oddziałach medycyny paliatywnej kontakt z własnymi zwierzętami domowymi.

Zgodnie z projektem pacjenci będą mogli spotykać się ze swoimi psami i kotami w trakcie pobytu w placówce, przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny. Zwolennicy zmian podkreślają, że obecność ukochanego zwierzęcia zmniejsza poczucie samotności, poprawia samopoczucie i może realnie wpływać na komfort życia w ostatnim etapie choroby.

W Głogowie ten kierunek już w pewnym sensie stał się codziennością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%