Dzieje się

Zamknij

To będzie zupełnie inna szkoła! Gmina wykorzystuje jeszcze kasę z... Polskiego Ładu

Mateusz Komperda Mateusz Komperda 17:50, 25.06.2026 Aktualizacja: 14:30, 24.06.2026
1 To będzie inna szkoła! Gmina wykorzystuje jeszcze kasę z... Polskiego Ładu Mateusz Komperda

Koniec ścisku w szkole. Rusza wielki remont. Po latach prowizorek i ciasnoty uczniowie wreszcie będą mieli lepsze warunki do nauki.

W szkole w Białołęce rozpoczęła się długo wyczekiwana inwestycja. I ma odmienić stary budynek. To jednak nie tylko remont klas i korytarzy. Zmieni się także otoczenie szkoły.

Było jak było

Można powiedzieć, że ciąg dalszy inwestycji. Zaczęło się kilka lat temu od termomodernizacji. Kilka miesięcy temu zakończył się za też remont pomieszczeń, gdzie teraz znajduje się przedszkole. Kolejne właśnie są remontowane – te należące do starego skrzydła szkoły, do którego po zakończeniu prac przeniosą się uczniowie klas I–III.

Firma już wchodzi na teren szkoły. Po wakacjach będą uczyć się tu dzieci

– mówi wójt gminy Dorota Jewniewicz.

W ramach inwestycji wyremontowane zostaną sale lekcyjne, korytarze oraz sanitariaty. Odnowiona będzie również niewielka sala gimnastyczna, która kiedyś służyła uczniom szkoły.

Młodsze dzieci dostaną własną przestrzeń

Bo ten główny budynek szkoły, gdzie teraz są wszyscy uczniowie jest po prostu za mały. Wyprowadziły się już trzy grupy przedszkolne, ale problem braku miejsca nadal jest odczuwalny.
 
Wciąż jest ciasno. Dopiero po przeniesieniu klas I–III do wyremontowanego budynku zarówno uczniowie, jak i nauczyciele odczują wyraźną różnicę

– podkreśla wójt.

Po zakończeniu inwestycji młodsze dzieci będą uczyć się w osobnym skrzydle połączonym z przedszkolem. Zakres prac jest duży. Nie tylko w środku. Z terenu przy szkole zniknie stary asfalt, który nie był najlepszym rozwiązaniem w miejscu, gdzie codziennie bawić mają się najmłodsze dzieci.

Pojawi się nowe ogrodzenie, a całe otoczenie szkoły zostanie uporządkowane

– zapowiada wójt.

To jednak nie koniec planów

W wakacje ma ruszyć również przebudowa wjazdu do szkoły. Obecna nawierzchnia z kostki brukowej jest miejscami zapadnięta i wymaga pilnej naprawy. Na ten cel gmina pozyskała około 700 tys. zł ze środków unijnych: z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, przeznaczonych na usuwanie skutków powodzi. Przetarg podzielono na części Wartość obecnego remontu szkoły to około 1,6 mln zł. Większość środków pochodzi jeszcze z programu Polski Ład. Jak przyznaje Dorota Jewniewicz, inwestycja mogła ruszyć znacznie wcześniej, jednak pierwszy przetarg okazał się zbyt kosztowny.

Oferty były o kilka milionów złotych wyższe od zakładanych. Zdecydowaliśmy się unieważnić postępowanie i podzielić zadanie na dwa etapy: osobno przedszkole i osobno szkołę. Dzięki temu udało się znacząco obniżyć koszty

– wyjaśnia.

Choć harmonogram przewiduje finał robót pod koniec września, w przypadku dodatkowych prac termin może się wydłużyć. Inwestycja w przyszłość Wójt nie ukrywa, że liczba dzieci, podobnie jak w wielu gminach, maleje. Jednocześnie w gminie powstają nowe domy, a kolejne rodziny wybierają ją jako miejsce do życia.

Mam nadzieję, że dzięki poprawie warunków nauki rodzice jeszcze chętniej będą wybierać naszą szkołę i przedszkole. Chcemy stworzyć dzieciom dobre warunki i pokazać, że warto uczyć się tutaj, na miejscu

– mówi Dorota Jewniewicz, bo teraz niestety bywa tak, że mieszkańcy – zwłaszcza ci, co się tutaj niedawno wybudowali, dzieci wożą do szkół w Grębociach, Przedmościu czy Głogowie. A to dla gminy spory problem. Nie dość, że wraz za dziećmi ucieka subwencja, to gmina do ich nauki w innych placówkach musi jeszcze... dopłacać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

KtosKtos

0 0

Jacy nowi mieszkańcy? Jak większość dzieci co posyła do grebocic to rodzimy mieszkaniec , wysyłają tam bo jest inny poziom nauki.

18:57, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%