Dzieje się

Zamknij

[WIDEO] W niedzielę nawet 41 stopni. Kardiolog ostrzega mieszkańców Głogowa

Dorota Nyk Dorota Nyk 15:45, 25.06.2026 Aktualizacja: 11:42, 25.06.2026
5 [WIDEO] W niedzielę nawet 41 stopni. Kardiolog ostrzega mieszkańców Głogowa

Przed nami wyjątkowo gorące dni. Według prognoz temperatura w Głogowie może w niedzielę sięgnąć nawet 41 stopni Celsjusza. Część urzędów skraca godziny pracy, a niektóre lokale gastronomiczne zapowiadają zamknięcie na weekend. Jak przetrwać tak ekstremalne upały i nie narazić zdrowia?

O tym rozmawialiśmy z lekarzem Remigiuszem Szczepanowskim, specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologiem.

Obejrzyj: 

::addons{"type":"youtube","url":"https://youtu.be/-6rEI9OpYpE"}

 

Upały definiowane są przez Instytut Meteorologii jako co najmniej dwa dni z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza. Są niebezpieczne, ponieważ zwiększają ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, czyli udarów, zawałów, a nawet zgonów o ponad 15 procent. A takich dni będziemy teraz mieli bardzo dużo. To szczególnie trudna sytuacja dla osób obciążonych chorobami układu krążenia

– wyjaśnia lekarz.

Najgroźniejsze godziny? Między 11 a 19

Zdaniem kardiologa podstawową zasadą jest ograniczenie przebywania na zewnątrz w najgorętszej części dnia.

Najważniejsze jest unikanie wychodzenia między godziną 11 a nawet 19. Jeśli musimy zrobić zakupy czy popracować w ogrodzie, najlepiej zrobić to rano, około godziny 7-8, albo późnym wieczorem

– radzi doktor Szczepanowski.

Równie ważne jest regularne nawadnianie organizmu.

Płyny należy pić regularnie, przede wszystkim wodę. Nie wtedy, kiedy czujemy pragnienie. Jeśli odczuwamy pragnienie, to znak, że organizm jest już odwodniony. Szczególnie dotyczy to osób starszych, u których mechanizm odczuwania pragnienia jest osłabiony

– podkreśla lekarz.

15 zasad kardiologa na czas upałów

Kardiolog Remigiusz Szczepanowski przygotował także listę najważniejszych zaleceń:

1. Pij zanim poczujesz pragnienie,

2. Najgroźniejsze są godziny między 11 a 17,

3. Nie odstawiaj leków „bo jest gorąco”,

4. Serce nie lubi ani odwodnienia, ani nadmiaru płynów,

5. W upały jedz mniejsze porcje,

6. Woda jest najlepszym napojem,

7. Ubierz się na biało,

8. Nie lekceważ zawrotów głowy,

9. Klimatyzacja jest sprzymierzeńcem serca,

10. Najgorszy trening – ten w południe,

11. Samochód nagrzewa się szybciej niż myślisz,

12. Sprawdzaj kolor moczu (ciemny sugeruje, że pijesz za mało),

13. Zadzwoń do starszych rodziców lub sąsiadów,

14. Nie czekaj z reakcją – ból w klatce piersiowej, duszność, omdlenie czy splątanie wymagają pilnej pomocy medycznej jeśli jest 35 stopni,

15. Najlepszym lekarstwem podczas upałów jest zdrowy rozsądek.

Tego lepiej unikać

Kardiolog przestrzega także przed błędami, które mogą pogorszyć samopoczucie podczas upałów.

Należy powstrzymać się od bardzo obfitych posiłków, od tłustych potraw, od nadmiernego spożycia alkoholu oraz dużych ilości kofeiny. Jednocześnie uspokaja osoby regularnie pijące kawę.

Nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji z kawy. Dwie do czterech filiżanek dziennie u osoby, która pije ją regularnie, nie stanowią zagrożenia

– zaznacza Remigiusz Szczepanowski. Przypomina także, że osoby uprawiające sport nie muszą z tego rezygnować – trzeba tylko zaplanować treningi w bezpiecznych godzinach.

::addons{"type":"facebook-encouragement"}

 
 
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (5)

PolecimyPolecimy

3 1

Sobota pod sceną w radwanicach ,zagra kryształ i zimne piwo

16:10, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

DglDgl

2 2

Witam, bardzo miło posłuchać kompetentnego i ulubionego kardiologia. Dostosujemy się. Pozdrawiamy serdecznie Pana Doktora.

16:11, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŁukaszŁukasz

1 2

Najlepszy kardiolog w Głogowie
Pozdrawiam 🙂

16:52, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

PacjentkaPacjentka

1 0

Dobry człowiek,lekarz . Zawsze taki był .Takich lekarzy się nie zapomina. Pozdrawiam.

19:21, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

JakoJako

0 0

Ostatnia osoba jaką bym słuchaj i poszedł do niego... Tableteczki na receptę i zapraszam za 3miesiace.

20:05, 25.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%