Zamknij

Nowy Szpital Onkologiczny rośnie w oczach

11:26, 16.04.2025 Aktualizacja: 11:39, 16.04.2025
Skomentuj

We Wrocławiu powstaje największy w Polsce szpital onkologiczny, który będzie także jednym z największych tego typu ośrodków w Europie. Nowoczesna placówka ma stać się kluczowym centrum leczenia nowotworów, oferując pacjentom kompleksową opiekę na najwyższym światowym poziomie.

Dotychczasowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii mieści się w ponadstuletnich budynkach, które nie spełniają już nowoczesnych standardów medycznych. Zastąpi je zupełnie nowy kompleks – Nowy Szpital Onkologiczny przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu.

- Dziś 300 a niebawem już 500 osób będzie pracować na placu budowy naszej największej samorządowej inwestycji w obszarze zdrowia. Szpital rośnie w oczach i według zapewnień wykonawcy wyprzedzamy założony wcześniej harmonogram o 4 miesiące. To bardzo ważna inwestycja, niezwykle potrzebna w naszym województwie. Dzięki jej realizacji znacznie poprawi się jakość oferowanych świadczeń oraz ich dostępność dla mieszkańców regionu – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Z dotychczasowych 14 zaplanowanych etapów zakończono już 6. W fazie prac budowlano-montażowych osiągnięto stan „0” budynku głównego. Obecnie trwają prace nad stanem surowym otwartym i zamkniętym budynku głównego, obejmujące również prace elewacyjne. Równocześnie roboty prowadzone są przy budynkach technicznych, gdzie pozostał do wykonania jedynie stropodach. Kolejne etapy obejmują złożenie zawiadomienia do kontroli, następnie wniosku o pozwolenie na użytkowanie, zagospodarowanie terenu i ostateczny odbiór inwestycji.

- Jednym z naszych priorytetów jako Samorządu Województwa jest poprawa dostępności do najnowocześniejszych usług medycznych dla mieszkańców całego regionu. Niestety zachorowań na nowotwory z roku na rok w całym kraju przybywa, dlatego tak ważne jest, abyśmy mogli skutecznie z tymi chorobami walczyć – mówi Tymoteusz Myrda, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie miał powierzchnię około 100 500 m², obejmując cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Znajdą się w nim 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Przychodnia szpitalna dysponować będzie 73 gabinetami, co znacząco zwiększy zakres opieki ambulatoryjnej.

– Jako lekarze jesteśmy niezwykle zadowoleni z postępu prac. Już przygotowujemy się do przeprowadzki, by wykonać ją sprawnie i uruchomić nowy szpital jak najszybciej – mówi prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Nowy szpital zaoferuje pacjentom 671 łóżek w komfortowych jedno- i dwuosobowych pokojach. Blok operacyjny z 14 salami pozwoli na wykonywanie do 10 tysięcy operacji rocznie. Całość będzie zorganizowana w ramach dziewięciu unitów – kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia, co usprawni procesy medyczne i znacząco poprawi jakość opieki nad pacjentami.

Budowa nowego szpitala onkologicznego

Wizualizacja nowego szpitala onkologicznego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%