Zamknij

"Słupy", fikcyjne samochody i sprzedaż. Oszustwa na miliony zł

16:10, 04.12.2023 Źródło: CBŚP / Policja.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBŚP Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBŚP

Zatrzymano 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem na portalach internetowych fałszywych ogłoszeń dotyczących sprzedaży pojazdów pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Suma strat poniesionych w wyniku oszustw wyniosła blisko 1,6 miliona złotych.

Członkowie grupy mieli, wykorzystując tzw. "słupy" zakładać jednoosobowe działalności gospodarcze oraz kupić legalnie działającą spółkę, a następnie przy ich wykorzystaniu, zamieszczać fikcyjne ogłoszenia sprzedaży aut pochodzących z krajów Unii Europejskiej.

Fałszywe ogłoszenia zawierały zdjęcia pojazdów, które oszuści pozyskiwali z ofert na zagranicznych portalach sprzedażowych.

- Następnie przestępcy pobierali zaliczki za oferowane auta zapewniając, że po okresie 30 dni roboczych pojazdy zostaną dostarczone pod adres wskazany przez kupujących. Jednak po tym okresie kontakt ze sprzedającymi się urywał, oszuści przestawali odbierać telefony oraz wiadomości e-mail - wskazuje policja. 

W wyniku pracy operacyjnej, funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, dokonali ustaleń pozwalających Prokuraturze Okręgowej w Katowicach wszcząć śledztwo w tej sprawie wobec zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanej o liczne oszustwa na kwotę ok 1,6 mln. złotych i „pranie pieniędzy”.

- Na podstawie postanowień wydanych przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach dokonano przeszukań 9 miejsc na terenie 4 województw oraz zatrzymania 4 osób, które łącznie usłyszały 14 zarzutów - dodaje policja.

Wobec 3 z nich, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za zarzucane czyny oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(Źródło: CBŚP / Policja.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%