Zamknij

Wiertnia zniknie z Moszowic, mieszkańcy odetchną z ulgą

10:22, 06.04.2022 strony Aktualizacja: 10:22, 06.04.2022
Skomentuj

Wiertnia znika z Mieszowic w gm. Kotla. Za kilka dni nie powinno być już po niej śladu. Niektórzy mieszkańcy, którzy skarżyli się, że prace są po prostu uciążliwe, z pewnością odetchną z ulgą. - Prace zostały zakończone. Wkrótce odbędzie się tam rekultywacja terenu, który zostanie przywrócony do stanu pierwotnego - mówi nam Łukasz Horbatowski, wójt gminy Kotla.

Przypomnijmy, że trwa spór o surowce w tej części powiatu głogowskie pomiędzy Miedzi Cooper a KGHM-em. W listopadzie ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał za niezgodne z prawem cofnięcie przyznanej kanadyjskiej spółce Miedzi Copper koncesji na złoża miedzi w okolicach Bytomia Odrzańskiego. Przypomnijmy, że przecież już w 2014 roku Ministerstwo Środowiska właśnie tej spółce przyznało koncesję na badania tych złóż. Teraz okazuje się, że ministerstwo pozwoliło KGHM-owi na wniesienie zmian do wniosku koncesyjnego. Po siedmiu latach od rozstrzygnięcia sprawy.

Kanadyjska spółka Miedzi Cooper jest w trakcie ostatnich odwiertów na koncesji pod Nową Solą. Tam zasoby złoża szacowane są na 848 mln ton rudy miedzi i srebra, 11 mln ton miedzi oraz 36 tys. ton srebra. To największe złoża w Europie. Dokumentacja złoża została zatwierdzona przez Ministra Klimatu na poziomie C2. Nowo udokumentowane złoże wpisane zostanie do Bilansu Zasobów Kopalin Polskich. Spółka Miedzi Cooper nie zwalnia tempa, bo otrzymała koncesje na ostatnie odwierty w powiecie nowosolskim. A to ostatni etap do uzyskania kategorii C1, która oznaczałaby, że budowa kopalni jest w zasięgu ręki.
RED

(strony)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%