Zamknij

Apel o krew grupy O Rh- oraz O Rh+. Jak przygotować się i gdzie można oddać krew?

15:24, 21.04.2022 strony
Skomentuj

- Po długim czasie musimy znów apelować o krew. Szpitale mają coraz większe zapotrzebowanie na krew grupy O Rh- oraz O Rh+ - czytamy w komunikacie nadesłanym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Krwi brakuje zawsze, zwłaszcza grup minusowych- Dla nas zawsze młodzi dawcy są bardzo cenni, ponieważ są bardzo przyszłościowi. Gorąco zachęcamy młodzież, która ukończy 18 lat do przygody z nami - Agata Gnap, kierownik stacji krwiodawstwa w Głogowie. Zapewnia, że wszystkich młodych witają z radością. A zdarza się, że przychodzą w dniu swoich 18 urodzin lub tuż po nich. Na każdego czeka urodzinowy upominek.

Przypomina, że krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym a choroba nie wybiera czasu. - Niestety krwi nie można długo magazynować i pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców - wyjaśnia.

Jak przygotować się do oddawania krwi? Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dowód osobisty. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, dobrze nawodnionym oraz zjeść lekkostrawny posiłek. Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka.

Punkt, gdzie można zdać krew w Głogowie, czynny jest w poniedziałki w godz. 7-16, wtorki i środy w godz. 7-12, w czwartki w 7-15 a w piątki w godz. 7-12 i znajduje się w szpitalu.
RED

(strony)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%