Na uroczystość (29.03.) prócz głogowian przyszła zwiedzająca miasto grupa Kresowian ze Lwowa Wszystkich powitał Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowski, inicjator postawienia pomnika. Hejnał Głogowa odegrali na trąbkach Franciszek Harrison, Natalia Mazur i Kacper Rubiś, uczniowie głogowskiej szkoły muzycznej.
- Znajdujemy się w historycznym miejscu. Skwer Zygmunta Starego, króla Polski, który wcześniej był Księciem Głogowskim, łączy w sobie wiele historycznych elementów: średniowieczne fortyfikacje, w postaci muru miejskiego, nowożytne fortyfikacje w postaci Bloku Koszarowego i rzecz zupełnie nową, czyli pomnik głogowianina Joachima Pastoriusa - powiedział prezydent Rafael Rokaszewicz. Przypomniał, że pomnik powstał w ramach budżetu obywatelskiego dzięki głosom głogowian.
- To jest miejsce nas wszystkich i powinniśmy korzystać z jego uroków - zapowiedział, że pomnik Pastoriusa będzie zalążkiem ścieżki historycznej, przy której będą wystawiani znani z przeszłości głogowianie, którzy przyczynili się nie tylko do rozwoju miasta i regionu, ale także zasłynęli w historii kraju.
Wstęgę na rzeźbie z piaskowca przeciął m.in. jej autor Tomasz Filar. Po odsłonięciu Dariusz Czaja zaprosił uczestników do Bloku Koszarowego na odczyt o biografii Pastoriusa (1611-1681). Następny pomnik, który ma stanąć w tym miejscu, będzie poświęcony Kasprowi Elianowi.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz