Zamknij
REKLAMA

Honorowym obywatelem miasta rzeźbiarz Dymitr Petrov Vacev? Zaprojektował pomnik Dzieci Głogowskich

09:08, 27.09.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 13:14, 27.09.2019
Skomentuj

Oba wnioski złożył klub radnych KWW Rafaela Rokaszewicza. Tytułem Honorowy Obywatel Miasta Głogowa klub zaproponował wyróżnić bułgarskiego rzeźbiarza Dymitra Petrova Vaceva, autora projektu Pomnika Dzieci Głogowskich. Jego pomysł został wybrany z 30 zgłoszonych do konkursu. Pomnik został odsłonięty 40 lat temu, 1 września 1979 r., w 870 rocznicę Obrony Głogowa. Do tytułu Zasłużony dla Miasta Głogowa klub nominował Andrzeja Adamka, wieloletniego przewodniczącego głogowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, obecnie wiceprzewodniczącego. W 2015 r. pan Andrzej został wyróżniony przez marszałka odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

W czwartek (26.09.) kandydatury opiniowała komisja społeczno-samorządowa, polityki społecznej i rodziny. Jednogłośnie pozytywnie, ale z jednostronnym zdziwieniem, że żadnej kandydatury nie zgłosił klub radnych KWW PiS. - Widać "ławka" im się skończyła - komentuje z przekąsem Zbigniew Sienkiewicz wspominając wojny i cyrk przy głosowaniach w poprzednich kadencjach. Kandydatur było zwykle więcej niż tytułów, któraś musiała odpaść, a na pewno nie z tych zgłaszanych przez większościowy wtedy klub KWW Jana Zubowskiego. Radny przypomina, że tytuły zasłużonych mogą otrzymać trzy osoby. Do zgłaszania kandydatur prezydent zachęcał wszystkie kluby radnych, a zgłosił tylko jeden. Sienkiewicz zapewnia, że gdyby wiedział, to sam zaproponowałby nawet dwie dodatkowe kandydatury, choćby spośród tych, które w poprzednich kadencjach odrzucał większościowy wtedy klub. Jest w kim wybierać.

- Trochę późno się za to zabraliśmy, nie zdążyliśmy porozmawiać z ewentualnymi kandydatami, i czas minął. Ale widzę, że zgłoszeni kandydaci są godni - mówi Krzysztof Sarzyński, przewodniczący klubu radnych KWW PiS i zapowiada, że w następnym roku zgłoszą nominacje do tytułów. Wręczenie tegorocznych honorowych tytułów tradycyjnie nastąpi podczas świątecznej połączonej sesji rad miasta i powiatu 11 listopada. W zeszłym roku tytuł Honorowy Obywatel Miasta Głogowa otrzymał wybitny chirurg dr. Khalil El Mohtar. Na wniosek klubu radnych KWW Jana Zubowskiego.
GH
fot. archiwum

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%