Zamknij

ASF? Martwy dzik przy drodze między Głogowem a Orskiem! Kierowca powiadomił policję, a policja lekarza weterynarii

15:11, 23.11.2019 Łukasz Kaźmierczak Aktualizacja: 15:37, 23.11.2019
Skomentuj

Dzika znalazł głogowianin, który przesłał nam zdjęcia padliny. Zwierzę nie ma śladów po zderzeniu z samochodem, a na pysku ma pianę. - Wygląda na chorego. Może jest zarażony wirusem ASF? - mówi nam kierowca. Dzik został odnaleziony na granicy czterech powiatów: głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego i górowskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 292. Policja jest już na miejscu. Lekarz weterynarii również. Pobrał próbki do badań, ale na pierwszy rzut oka ocenił, że nie wgląda na zarażonego ASF. Badania padliny potrwają kilka dni. Wtedy się dowiemy, czy dzika zabił wirus czy samochód.  

ASF? Martwy dzik przy drodze między Głogowem a Orskiem! Kierowca powiadomił policję, a policja lekarza weterynarii 2

Od czasu potwierdzenia pierwszego przypadku ASF u dzika znalezionego w Tarnowie Jeziernym koło Sławy (14.11.) w ciągu tygodnia było 20 kolejnych przypadków. W tym u 18 dzików w woj lubuskim (19.11.). Jak podaje w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii, znaleziono je w dziewięciu miejscach w czasie przeszukiwań w obszarze skażonym i w strefie buforowej. Do intensywnych przeszukiwań włączono wojska. Wpowiatach nowosolskim i wschowskim wojewoda lubuski wyznaczył obszar skażony w promieniu 5 km od miejsca wykrycia dwóch pierwszych przypadków, o obwodzie około 36 km. Został on całkowicie ogrodzony, a planowane jest postawienie drugiego zewnętrznego ogrodzenia. Od środy (20.11.) obowiązują obszary objęte różnym restrykcjami. Gm. Kotla została objęta strefą czerwoną, a reszta powiatu głogowskiego łącznie z Głogowem oraz gm. Grębocice, Gaworzyce i Radwanice są w strefie żółtej, czyli ochronnej, łagodniejszej. 

Zgodnie z zaleceniami Głównego Lekarza Weterynarii, w przypadku znalezienia martwego dzika należy oznakować miejsce znalezienia zwłok, a także powstrzymać się od ich dotykania i pozostawić w miejscu znalezienia. Należy również zgłosić fakt znalezienia dzika do właściwego lekarza weterynarii, najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego, starosty bądź wójta gminy. W trakcie zgłoszenia trzeba podać miejsce informując np. o charakterystycznych punktach orientacyjnych lub podając współrzędne GPS, dane osoby zgłaszającej, liczbę znalezionych zwłok dzików i ewentualny stan ich rozkładu.

W związku z zagrożeniem ASF w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadów żywieniowych i należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie się dzików. Osoby mające z nimi kontakt powinny stosować środki higieny i odkażać buty i odzież. Koniecznie należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z ich oporządzaniem. 

ASF to choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie wirusa u świń i dzików stanowi jednak poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. RED

ASF? Martwy dzik przy drodze między Głogowem a Orskiem! Kierowca powiadomił policję, a policja lekarza weterynarii 1
(Łukasz Kaźmierczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%