Zamknij

Nadodrze: Klatka schodowa świadczy nie tylko o spółdzielni, ale również o lokatorach

08:57, 02.12.2019 Łukasz Kaźmierczak Aktualizacja: 10:10, 02.12.2019
Skomentuj

- Każdy, kto wchodzi do budynku mieszkalnego, najpierw przechodzi przez klatkę schodową. Jej stan świadczy nie tylko o zarządcy, ale też o samych mieszkańcach - pisze na swojej stronie Spółdzielnia Mieszkaniowa Nadodrze. Przyznaje, że w gestii spółdzielni jest utrzymanie korytarzy i całej klatki schodowej w odpowiednim stanie technicznym, ale to lokatorzy powinni chronić ją przed dewastacjami i dbać o porządek w tym miejscu.

Panie dozorczynie mają w swoich obowiązkach sprzątanie między innymi klatek schodowych - zamiatają schody, wycierają barierki i poręcze, myją okna. Jednak dozorczyni jest w budynku co najwyżej kilka godzin w ciągu dnia i tylko w dni robocze. Mieszkańcy są najczęstszymi użytkownikami bloku. Dlatego to w ich interesie powinno być, by klatka schodowa była wizytówką bloku.

Na co więc powinni zwracać uwagę? Przede wszystkim nie traktować klatki jako drugiego przedpokoju, a co za tym idzie nie wystawiać tam różnych przedmiotów: rowerów, wózków, kartonów, szafek, nie wywieszać obrazków i kwiatów na ścianach. Należy pamiętać, że klatka schodowa to przede wszystkim droga ewakuacyjna i każdy przedmiot na jej trasie może utrudniać ewentualną akcję ratunkową.

Kiedy podczas remontu w mieszkaniu lokator doprowadzi też do zabrudzenia na klatce schodowej (np. podczas wymiany drzwi czy wynoszenia gruzu), powinien sam posprzątać taki bałagan. Podobnie kwestia wygląda, gdy wynoszone są śmieci i część odpadków wysypie się na schodach albo gdy coś wyleje się na klatce - również "sprawca" takiego zabrudzenia powinien je uprzątnąć. Co równie istotne - sprzątanie wycieraczki przed drzwiami do mieszkania i pod wycieraczką należy do właściciela mieszkania.

Mieszkańcy muszą też reagować na wszelkie dewastacje na klatce schodowej - malowanie po ścianach, kradzieże oświetlenia czy wyłamywanie zamków. Czasami do dewastacji doprowadzają sami lokatorzy, którzy nieostrożnie wnoszą meble czy sprzęty rtv na wyższe kondygnacje. Podczas wnoszenia często obijane są ściany lub poręcze, co prowadzi do powstawania uszkodzeń.

Opr. RED 

(Łukasz Kaźmierczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%