Zamknij

Sławomir Majewski: Szykujemy się na wzrost bezrobocia. Trzeba pomóc przedsiębiorcom

10:17, 18.03.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 09:15, 27.03.2020
Skomentuj

- Ludzie potrzebują naszej pomocy - mówi nam Sławomir Majewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie, który dodaje, że już można zauważyć wzmożoną rejestrację. - Staramy się to robić przede wszystkim przez internet lub telefonicznie - nie ukrywa.

Nadal bezrobotni wysyłani są na staże lub prace interwencyjne - to się nie zmieniło. Ci, którzy w planach mieli założenie własnej działalności gospodarczej, to też to zrobili. Otrzymali również dotacje. Przed nimi jednak prawdziwa próba, bo w okresie zagrożenia koronawirusem muszą utrzymać firmy przez najbliższe kilkanaście miesięcy, aby tych pieniędzy po prostu nie zwracać.

- Co będzie dalej? Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Spodziewamy się spowolnienia gospodarczego. Chociaż my jesteśmy inaczej ulokowani - naszym motorem napędowym jest KGHM. Mimo to niestety szykujemy się na wzrost bezrobocia - dodaje Majewski. W pierwszej kolejności bezrobotni otrzymają zasiłki, później będą mogli liczyć na aktywizację na rynku pracy.

Jak pomóc małym i średnim przedsiębiorcom? Pracodawcy zapowiadają, że nie da się uniknąć oszczędności. A co za tym idzie jedni stracą pracę, inni będą zarabiać mniej. Stanęła branża gastronomiczna, budowlana, transportowa.

Dyrektor przypomina, że rząd pracuje nad tzw. "Planem Marshalla", który ma pomóc polskiej gospodarce. - Potrzebne jest realne wsparcie państwa. Należy obniżyć podatki i czynsze. Przesunąć w czasie spłaty kredytów. Muszą się znaleźć środki na opłacenie, choć w części, poborów i ich pochodnych. Możliwości jest dużo, ale trzeba opracować sensowny program - zaznacza. W przeciwnym razie skończyć może się to poważnymi problemami - nawet bankructwami wielu przedsiębiorstw, bo przecież nikt nie wie, jak długo może potrwać kryzys.
RED

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%