Bank Spółdzielczy w Przemkowie zagrożony upadłością. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął jego przymusową restrukturyzację (30.04.). Od 2 maja Bank Spółdzielczy w Przemkowie zostaje przejęty przez SGB-Bank. Czy 12 tys. klientów BS, m.in. z Głogowa, ma się czego obawiać?
Od soboty (2.05.) przedsiębiorstwo Banku Spółdzielczego w Przemkowie i jego zobowiązania zostają przejęte przez SGB-Bank S.A. z siedzibą w Poznaniu, do którego zostaną przeniesione m.in. środki klientów w pełnej wysokości. - Wszystkie depozyty klientów są bezpieczne. Bankowość elektroniczna i karty działają nieprzerwanie na dotychczasowych zasadach - zapewnia Filip Dutkowski, rzecznik prasowy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w Warszawie.
Od poniedziałku (4.05.) BS w Przemkowie z filiami stanie się oddziałem SGB-Bank S.A., a klienci będą obsługiwani w oddziale SGB-Bank S.A. w Przemkowie i wszystkich filiach, w związku z przymusową restrukturyzacją nie muszą podejmować żadnych działań. Ich środki zostaną automatycznie i w całości przeniesione do SGB-Bank S.A. Numery kont się nie zmieniają, karty zachowują ważność, a system logowania pozostaje ten sam. Oszacowanie wartości aktywów i pasywów Banku Spółdzielczego w Przemkowie z okresu przed pojawieniem się koronawirusa, wykazało, że poziom kapitałów własnych banku był głęboko ujemny, co jednoznacznie wskazuje na zagrożenie banku upadłością.
- W ocenie BFG i KNF przymusowa restrukturyzacja Banku Spółdzielczego w Przemkowie pozwala uniknąć upadłości i związanych z nią potencjalnych negatywnych skutków dla klientów BS w Przemkowie - informuje. Zgodnie z opinią Komisji Nadzoru Finansowego, przejęcie Banku Spółdzielczego w Przemkowie przez SGB-Bank S.A. nie wpłynie na stabilność jego działalności i tym samym na bezpieczeństwo depozytów ulokowanych w banku. Wszystkie kredyty udzielone przez BS w Przemkowie zostaną przeniesione do SGB Bank S.A., który przejmuje też wszystkie jego zobowiązania. Transakcję wspierają finansowo Spółdzielczy System Ochrony SGB oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego prowadzone są we współpracy z pozostałymi członkami sieci bezpieczeństwa finansowego kraju - Narodowym Bankiem Polskim, Ministerstwem Finansów oraz Komisją Nadzoru Finansowego
- Jesteśmy częścią dużej i silnej kapitałowo grupy bankowej, a to, zgodnie z naszą misją, oznacza, że razem poszukujemy pozytywnych rozwiązań dla banku, który nie spełniał wszystkich wymogów regulatora - mówi Mirosław Skiba, prezes Zarządu SGB-Banku SA. Zapewnia, że przejęcie Banku Spółdzielczego w Przemkowie oznacza dla jego klientów stabilizację, konkurencyjną ofertę i obsługę na najwyższym poziomie. - Wzmacniamy w ten sposób bezpieczeństwo depozytów, w tym lokat i rachunków należących do jednostek samorządu terytorialnego, oferując klientom szeroki dostęp do nowoczesnych technologii, w tym do płatności mobilnych - dodaje prezes i podkreśla, iż w wyniku tej operacji żaden z dotychczasowych klientów Banku Spółdzielczego w Przemkowie nie poniesie straty. Dotyczy to również pracowników, którzy staną się pracownikami SGB-Banku.
- To wyraz naszej solidarności i jeden z walorów spółdzielczego działania - nie zostawiamy partnerów w potrzebie - dodaje, że przejęcie da lokalnej społeczności nowy impuls rozwojowy. Bank Spółdzielczy w Przemkowie rozpoczął działalność w 1973 r. Zatrudniał blisko60 osób w ośmiu placówkach w Przemkowie, Głogowie, Lesznie Górnym, Chocianowie, Radwanicach, Nowym Miasteczku i Niegosławicach. Miał ponad 12 tys. klientów, z czego blisko 90 proc. to klienci indywidualni. Przejęcie nie spowoduje żadnej przerwy w działalności bankowej.
opr. RED
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz