Zamknij
REKLAMA

Oszukują metodą na wnuczka. Głogowska policja: pokrzywdzeni są szczególnie starsi

08:00, 25.08.2021 Mateusz Komperda Aktualizacja: 08:00, 25.08.2021
Skomentuj

Mimo ciągłych apeli złodziejom nadal się to udaje - jak informuje głogowska policja złodzieje oszukują mieszkańców powiatu, zwłaszcza osoby starsze, metodami na wnuczka, policjanta, pracownika socjalnego czy nawet... prokuratora. - Prosimy o rozwagę i nie wpuszczanie nieznanych osób do mieszkania - mówi nam Emilia Reguła, oficer prasowa KPP w Głogowie.

Nie ukrywa, że złodzieje nie zawsze przychodzą pod drzwi naszych mieszkań. Często kontaktują się telefonicznie. W czasie epidemii koronawirusa, kiedy większość spraw zaleca się załatwiać właśnie przez internet lub telefon, nie zawsze wzbudza to podejrzenia. - Doświadczeni tego typu przestępstwami, musimy zwrócić uwagę na bardzo bogatą wyobraźnię i przebiegłość przestępców, którzy dla zrealizowania swoich planów gotowi są do różnych posunięć, aby tylko osiągnąć swój cel. Oszuści działający tą metodą są bezwzględni, gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych - dodaje.

I radzi: nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj. Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do was kierowany - jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok. Jeżeli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.

Przypomina: nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty; jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny. Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
Sugeruje: mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym. Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Ponadto: nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności. Poproś o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza - do czego ma obowiązek- ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.
RED

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%