Mimo ciągłych apeli złodziejom nadal się to udaje - jak informuje głogowska policja złodzieje oszukują mieszkańców powiatu, zwłaszcza osoby starsze, metodami na wnuczka, policjanta, pracownika socjalnego czy nawet... prokuratora. - Prosimy o rozwagę i nie wpuszczanie nieznanych osób do mieszkania - mówi nam Emilia Reguła, oficer prasowa KPP w Głogowie.
Nie ukrywa, że złodzieje nie zawsze przychodzą pod drzwi naszych mieszkań. Często kontaktują się telefonicznie. W czasie epidemii koronawirusa, kiedy większość spraw zaleca się załatwiać właśnie przez internet lub telefon, nie zawsze wzbudza to podejrzenia. - Doświadczeni tego typu przestępstwami, musimy zwrócić uwagę na bardzo bogatą wyobraźnię i przebiegłość przestępców, którzy dla zrealizowania swoich planów gotowi są do różnych posunięć, aby tylko osiągnąć swój cel. Oszuści działający tą metodą są bezwzględni, gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych - dodaje.
I radzi: nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj. Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do was kierowany - jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok. Jeżeli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.
Przypomina: nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty; jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny. Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
Sugeruje: mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym. Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.
Ponadto: nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności. Poproś o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza - do czego ma obowiązek- ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.
RED
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz