Zamknij

Prezydent jeszcze hojniej odracza i umarza.... Nawet Januszowi G. od składowiska odpadów

14:54, 27.05.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 07:56, 28.05.2019
Skomentuj

Umorzenia i odroczenia za 2018 rok wyniosły w sumie 2 mln 613 tys. 998 zł. To prawie 600 tys. zł więcej niż rok wcześniej, choć lista ułaskawionych skróciła się o trzy pozycje. W sumie z przychylności prezydent skorzystało 30 firm i osób fizycznych. Zniknęło z niej 10 nazw i nazwisk, ale pojawiły się nowe. Jak co roku większa część całej sumy to darowane zaległości w płatnościach za podatek od nieruchomości z odsetkami za zwłokę dla tzw. osób prawnych, czyli głównie spółek i zakładów miejskich, co roku tych samych.

Największą kwotę, 984 tys. zł, czyli o 8 tys. zł większą niż rok wcześniej, prezydent umorzył Chrobremu Głogów S.A. Ponad 265 tys. zł to umorzenie podatku Głogowskich Obiektów Usługowych i to z odsetkami. 212 tys. zł to zaległości i odsetki podatkowe darowane szpitalowi, mniejsze niż za 2017 r.

Mniejszy udział w 2,6 mln zł mają odroczenia i rozłożenia zaległości na raty, w większości dotyczące osób fizycznych i firm. Za 2018 r. nazbierała się tego kwota 878 tys. zł. Głogowskim przedsiębiorcom prezydent umorzył zaległe podatki od nieruchomości na kwoty od kilkuset do 10,8 tys. zł. Największa kwota odroczonej płatności tego podatku to ponad 440 tys. zł.

Mniej było decyzji dotyczących umorzeń, odroczeń i rozłożenia na raty płatności podatków od środków transportowych. Największa darowana kwota to ponad 11 tys. zł. Ulgą są też decyzje o odroczeniu płatności lub rozłożeniu na raty. Tu również często powtarzają się nazwy podmiotów z poprzednich lat. I jakoś się kręci.

Na liście dotyczącej decyzji o ulgach w podatku transportowym wzrok przykuwa nazwisko wiązane ze składowiskami niebezpiecznych odpadów. Przez prokuraturę podawane tylko z pierwszą literą. Marta Dytwińska-Gawrońska, rzeczniczka prezydenta, to odroczenie podatku na kwotę 6 tys. 338 zł wytłumaczyła, że było za okres 2017 r., kiedy Janusz G. rozliczał się jako osoba fizyczna, a nie jako firma.
GH

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%