Zamknij

Znów plaga komarów, będą kolejne opryski?

14:29, 29.09.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 14:29, 29.09.2021
Skomentuj

Kolejna plaga komarów w naszym mieście. Choć mamy już końcówkę września. - Od wielu lat problem z insektami staramy się tłumić  w zarodku, niszcząc larwy komarów i meszek, zanim jeszcze przeobrażą się w osobniki dorosłe - mówi nam Daria Jęczmionka z biura rzecznika prezydenta. Dodaje, że w tym celu stosowany jest VectoBac 12AS, środek owadobójczy  w formie płynnej zawiesiny do zwalczania larw komarów w wodach stojących oraz larw meszek w wodach płynących. - Jest produktem biobójczym, zawierającym substancję aktywnąBti stanowiącym alternatywę dla chemicznych insektycydów, ponieważ jest biologicznym środkiem owadobójczym. Działa szybko i skutecznie. Zabija larwy w czasie od 4 do 24 godzin, stosowany w niskich dawkach szybko i skutecznie zwalcza larwy komarów pierwszego, drugiego i trzeciego stadium. Preparat VectoBac TM12AS należy do przyjaznych dla środowiska insektycydów, dlatego może być stosowany nawet na wielką skalę w akcjach niszczenia uciążliwych owadów krwiopijnych. Stosowany jest  na terenach nadodrzańskich, terenach zalewowych i na wszystkich zbiornikach wodnych na terenie miasta - dodaje.

Najczęściej w maju przeprowadzane są pierwsze opryski przeciwko larwom komarów wszędzie tam, gdzie występują zalewiska,  wody stojące i płynące na terenach miasta (Krzepów , Nosocice , Widziszów, tereny nadodrzańskie,ul Topolowa, Plac Festynowy, Park Sapera, Pomnik Dzieci Głogowskich, wały przeciwpowodziowe przy Odrze, Marina, część Starego Miasta - tereny zielone, parki, przez które płynie strumyk Sępolno).

Po dwóch tygodniach powtarzany jest zabieg oprysku larwom. - W momencie pojawienia się ekstremalnej ilości komarów  na terenach miejskich, użyty zostaje wówczas środek chemiczny o nazwie AQUA K-OTHRINE. Zabiegi oprysku w formie zamgławiania terenu  stosuje się wszędzie tam, gdzie wcześniej  stosowany był VectoBac  oraz na wszystkich terenach zielonych - parki, skwery, zieleńce - w mieście. Mając świadomość, że środki biobójcze  nie są neutralne  dla środowiska, ludzi, zwierząt i pszczół, opryski prowadzi się w taki sposób i o takich  porach dnia, aby przy  największej ich skuteczności w zwalczaniu osobników dorosłych i ich larw, maksymalnie ochronić inne organizmy. W zależności od potrzeb i intensywności występowania zjawiska , zabiegi przeprowadzane są cyklicznie - zaznacza.

Oprysk 1 ha, zgodnie z obowiązującą w tym zakresie umową, kosztuje 460 zł brutto. W roku bieżącym do dyspozycji na walkę z z komarami mieliśmy kwotę w wys. około 103 tys. zł brutto. Kwota ta została w pełni wykorzystana. W tym roku już nie będą prowadzone opryski.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%