Zamknij
REKLAMA

Będzie marsz w obronie Polski europejskiej w Głogowie? Co na to Zubowski, co na to opozycja?

13:01, 08.10.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 13:01, 08.10.2021
Skomentuj

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek (7.10.), że niektóre zapisy traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. Zdaniem opozycji prędzej czy później oznaczać to będzie "Polexit". Na razie Polsce wstrzymano środki z unijnego budżetu na odbudowę gospodarki po epidemii koronawirusa. W praktyce oznacza to, że miliardy euro nie zasiliły nadal budżetu państwa. A właśnie w oparciu o te środki tworzony jest flagowy program "Polski Ład", do którego wnioski złożyły nasze samorządy. Na ważne inwestycje.

- Robimy krok w tył - nie ukrywa była posłanka Ewa Drozd (PO), która jest zszokowana postawą rządu, ale i wyrokiem trybunału. Uważa, że to próba wystąpienia Polski z Unii Europejskiej. Dodaje, że to duży błąd. Bo o tym, że UE jest nam potrzebna, przekonujemy się na każdym kroku. - Jeździmy nowymi drogami, chodzimy równymi chodnikami, odprowadzamy dzieci do świetnie wyposażonych żłobków oraz przedszkoli. W szpitalu jest coraz więcej nowoczesnego sprzętu. Od wstąpienia Polski do UE wiele zmieniło się na plus. Naprawdę duży udział w tych wszystkich inwestycjach mają otrzymane środki unijne - podkreśla. Przypominając jednocześnie walkę o to, by znaleźć się we wspólnocie. - To były lata przygotowań i pracy wielu ludzi - zaznacza Drozd. Winą o pogorszenie się stosunków Polski z UE obarcza rządzącą władzę PiS-u. - Nie chodzi już tylko o wyrok tego trybunału, ale także o pojawiające się ciągle wypowiedzi znaczących polityków PiS-u - przytacza.

W najbliższą niedzielę (10.10.) w Warszawie ma odbyć się marsz poparcia dla Unii Europejskiej. Być może podobny również w Głogowie, choć jeszcze żadna decyzja w tej sprawie nie zapadła. O komentarz poprosiliśmy także posła Wojciecha Zubowskiego (PiS). - Trzeba podkreślić jedno - nikt Polski z UE nie chce wyprowadzać, a wydany wyrok potwierdza tylko nadrzędność konstytucji nad prawem unijnym. Polska będzie szanowała normy prawa unijnego w zakresie, w jakim zostały one przyznane i przekazana w traktatach unijnych, ale nie zgodzi się na uzurpowanie władztwa przez UE w kwestiach, które są zastrzeżone dla nas samych. Co istotne - orzeczenia takie zapadały również w sądach w Niemczech, Czechach, Francji, Danii czy Hiszpanii i tam takiej reakcji opozycji nie było. Może to kwestia samej opozycji. Co do protestów - myślę, że protestować w Głogowie będą te same osoby, które jeszcze niedawno protestowały w obronie Trybunału Konstytucyjnego z bannerami i hasłami - konstytucja i tak dalej. To mówi samo za siebie - ocenia Zubowski.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%