Zamknij

Nie bagatelizuj chrapania - bezdech senny może postarzyć mózg nawet o 2 lata

16:12, 13.02.2024 . Aktualizacja: 16:13, 13.02.2024
Skomentuj

Bezdech senny to bardzo poważna choroba, która w dłuższej perspektywie czasowej znacząco odbija się na organizmie. Najnowsze badania wykazują, że może postarzać mózg nawet o dwa lata, a dodatkowo stanowi spore zagrożenie dla serca. Czym jest bezdech senny i jak go leczyć?

Chrapanie czy bezdech senny?

Bezdech senny często mylony jest z chrapaniem. Choroba ta występuje, gdy w trakcie snu dochodzi do zatrzymania oddychania albo znacznego spłycenia oddechu na co najmniej 10 sekund. Przyczyną jest zatrzymanie przepływu powietrza w drogach oddechowych, w efekcie czego pacjent jest niedotleniony. Spada bowiem stężenie tlenu we krwi, natomiast wzrasta stężenie dwutlenku węgla.

Czym bezdech senny różni się od chrapania? Otóż bezdech powoduje głośne chrapanie, przy czym nie zawsze jest ono efektem poważnej choroby. Czasami chrapanie ma swoje źródło w infekcji sezonowej, która objawia się katarem. Może również świadczyć o nieprawidłowej budowie przegrody nosowej.

Niebezpieczny bezdech senny

Chrapanie może być niezwykle uciążliwe, ale jeśli jest wynikiem bezdechu sennego, okazuje się również bardzo niebezpieczne. Nie ma czegoś takiego, jak złoty środek na chrapanie, ani tym bardziej na bezdech - każdorazowo diagnozę stawia lekarz, który powinien też wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest to bardzo istotne, ponieważ bezdech senny znacząco wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia. Powoduje niewyspanie, znużenie, brak energii. Okazuje się, że osoby cierpiące na bezdech częściej umierają na zawał serca. Bezdech senny zwiększa też ryzyko nagłego zatrzymania akcji serca, skutkującego śmiercią.

Bezdech senny a starzenie mózgu

Mózg człowieka może starzeć się szybciej lub wolniej niż reszta ciała. Najnowsze badania wykazują, że długotrwały, nieleczony bezdech senny postarza mózg o ponad 2 lata. Zwiększa to ryzyko wczesnego upośledzenia funkcji poznawczych, demencji oraz udaru. Co gorsza, zmian, które już zaszły w mózgu, właściwie nie można odwrócić. Bezdech senny jest również bardzo niebezpieczny dla serca, wpływając na funkcjonowanie układu krążenia.

Jak poradzić sobie z chrapaniem, a jak z bezdechem sennym?

Sposób walki z chrapaniem zależy w dużej mierze od jego przyczyny. Jeśli występuje w czasie infekcji, konieczne mogą okazać się krople na katar zatokowy. Pozwalają one swobodnie oddychać przez wiele godzin. W przypadku urazów przegrody nosowej zwykle należy przeprowadzić zabieg, który pomoże pozbyć się problemu chrapania. Uciążliwe dźwięki mogą wynikać ze stosowania niektórych leków i suplementów diety, dlatego warto przyjrzeć się ulotkom tych, które zażywamy na co dzień.

Nieco trudniej będzie poradzić sobie z bezdechem sennym. Schorzenie to wymaga konsultacji laryngologicznej, a często również pulmonologicznej i neurologicznej. Nie wystarczą dobrej jakości tabletki na sen - konieczne jest stosowanie specjalnej maski CPAP, ewentualnie aparatów wysuwających żuchwę. Metodę leczenia dobiera lekarz, w zależności od nasilenia objawów czy wyników badania diagnostycznego.

Bezdech senny to schorzenie, którego w żadnym wypadku nie można bagatelizować. W przeciwnym razie skutki będziemy odczuwać nie tylko następnego dnia, lecz właściwie przez dalszą część życia. Bezdech jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia - nie bez przyczyny bywa nazywany "sennym zabójcą".

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%