Zamknij

Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Udaninie. Zagra Golec uOrkiestra

09:47, 12.08.2022 Jakub Grzywaczyk
Skomentuj

Znamy już program tegorocznych Dożynek Wojewódzkich! Odbędą się one 11 września w Udaninie w powiecie średzkim. Nie zabraknie tradycji, takich jak przemarsz korowodu czy misterium chleba. Organizatorzy zadbali też o rozrywkę. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra.

Wcześniej, głównie w sierpniu, dożynki zorganizują gminy i powiaty. Wszystko po to, by podziękować za tegoroczne plony. To także okazja do integracji lokalnych społeczności.

- Rolnictwo jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki naszego regionu, którą jako samorząd staramy się intensywnie wspierać. Co roku dedykujemy mieszkańcom obszarów wiejskich wiele projektów unijnych, pomoc z budżetu województwa czy granty z programu "Odnowa Wsi Dolnośląskiej". Dożynki Wojewódzkie to świetna okazja do podziękowania wszystkim rolnikom za trud ich codziennej pracy,
a także do wspaniałej zabawy, poznawania dolnośląskich zwyczajów i próbowania produktów lokalnych - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dożynki Wojewódzkie, zwane też Świętem Plonów, cyklicznie obchodzimy na przełomie sierpnia i września, jako zwieńczenie dożynek gminnych i powiatowych. W tym roku rolnicy spotkają się 11 września na boisku sportowym w Udaninie.

- Organizacja Dożynek Wojewódzkich ma na celu podtrzymanie staropolskich tradycji związanych z  wyrażeniem wdzięczności za plony i zbiory. To także okazja, aby zgromadzić w jednym miejscu rolników i ludzi związanych z wsią, pracujących na rzecz jej rozwoju - mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Program dożynek wojewódzkich:

12:00 Msza Święta w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Udaninie, po Mszy Św. przemarsz korowodu na boisko sportowe

13:30-15:00 Część oficjalna wydarzenia (uroczyste otwarcie, powitanie gości, przedstawienie delegacji wieńcowych)

15:00-15:30 Misterium Chleba

15:30-16:00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

16:00 - 17:00 Występ Orkiestry KGHM Głogów

17:00 - 18:00 Występ Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław

18:00 - 19:30 Koncert zespołu Long & Junior 

20:00 - 21:10 Koncert zespołu Golec  uOrkiestra

21:10 - 21:40 Pokaz ognia w wykonaniu grupy tanecznej

21:40 - 24:00 Zabawa przy DJ Galix

- Zachęcam do wzięcia udziału zarówno w Dożynkach Wojewódzkich, jak i tych organizowanych przez gminy czy sołectwa, bo to wyjątkowe wydarzenia. Zachwycają i przyciągają swym szczególnym urokiem, a zarazem są przykładem wyjątkowej integracji pokoleń, tak cennej w dzisiejszym świecie dobrosąsiedzkich relacji, opartych na wzajemnej pomocy, zgodzie i solidarności. To także świetna okazja do miłego, rodzinnego spędzenia czasu - mówi Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Od połowy sierpnia przez miesiąc mieszkańcy województwa będą mogli bawić się na dożynkach organizowanych w powiatach i gminach na terenie całego Dolnego Śląska. Każdy lokalny samorząd zaplanował wiele atrakcji: korowody, konkursy wieńców dożynkowych, degustacje produktów oraz występy artystów i zabawy taneczne.

(Jakub Grzywaczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%