Zamknij
REKLAMA

Oświetlenie LED w akwarium - co warto wiedzieć?

13:05, 30.01.2023 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 11:14, 02.02.2023
Skomentuj

Oświetlenie w akwarium to jeden z podstawowych warunków, które należy spełnić, by cieszyć się zdrową obsadą i pięknym zbiornikiem. Akwarium ma bardzo duże zapotrzebowanie na światło, dlatego zwykłe dzienne oświetlenie nie będzie wystarczające. Zbyt mało światła prowadzi do szybkiego rozrostu glonów, czego chcemy jednak uniknąć, stąd konieczne jest zamontowanie oświetlenia sztucznego.

Dlaczego oświetlenie akwarium jest istotne?

Do prawidłowego funkcjonowania zbiornik potrzebuje sztucznego oświetlenia imitującego światło naturalne. Organizmy wodne nie będą dobrze się rozwijały bez odpowiedniego czasu naświetlania. Rośliny potrzebują światła do przeprowadzania procesu fotosyntezy, a tym samym do wegetacji. Jego natężenie przekłada się bezpośrednio na ich rozwój i kondycję. Stały dostęp do światła jest też kluczowy dla funkcjonowania zwierząt podwodnych. Stworzenia powinny mieć zapewnione warunki jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, w tym odwzorowany rytm dobowy. W tym właśnie pomaga sztuczne oświetlenie. Przede wszystkim równomiernie oświetla akwarium w przeciągu całego dnia, a także roku, gdy dni w zimie bywają krótkie.

Długa żywotność LED-ów

Światła LED są obecnie najlepszym i najchętniej wybieranym sposobem na oświetlenie do akwarium. Duży wpływ ma na to ich żywotność, która jest dużo dłuższa w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Jedna taśma LED o wysokiej jakości może służyć nawet przez kilkanaście lat. Kiedy jednak przyjdzie czas na wymianę, lampa informuje o tym fakcie poprzez słabsze natężenie światła. To duża zaleta, ponieważ w przypadku innych żarówek, światło od razu zanika, bez wcześniejszych sygnałów. Lampy LED dostarczają wystarczająco dużo czasu na zakup nowych, zanim zepsuje się obecne oświetlenie.

Opłacalność i bezpieczeństwo lamp LED

LED-y mają szeroką perspektywę ekonomiczną. Opłaca się w nie zainwestować, ponieważ mimo wyższej ceny wyjściowej, oświetlenie LED zużywa mniej prądu w porównaniu do świetlówek czy żarówek. Ich energooszczędność ma duży wpływ na rosnące nieustannie rachunki za prąd. Ważne są również kwestie bezpieczeństwa, mianowicie oświetlenie LED-owe się nie nagrzewa. Oznacza to, że rybki, chcąc podpłynąć bliżej powierzchni nie będą narażone na skutki szoku termicznego. Przy oświetleniu LED temperatura wody jest stała i nie podlega wahaniom powodowanym przez nagrzewającą się lampę.

Podsumowanie

Oświetlenie w akwarium pełni kluczową rolę, ważne więc aby sięgać po najbardziej zaawansowane rozwiązania. Oświetlenie LED w tym przypadku praktycznie nie ma wad, więc zdecydowanie warto z niego skorzystać, szczególnie jeśli zakładamy akwarium po raz pierwszy i nie mamy żadnego doświadczenia na przykład w kontrolowaniu temperatury wody.

(Jakub Grzywaczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%