Historia i aktualne wydarzenia na świecie, związane między innymi ze wzrostem przestępczości, w wielu krajach europejskich rozpoczęły dyskusje o powszechnym dostępie do broni palnej. Ten drażliwy temat sprawił, że społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy – zwolenników i przeciwników. Pierwsza grupa uważa, że większy dostęp do broni przyczyni się do zminimalizowania poziomu przestępczości, bowiem broń pozwoli użytkownikom chronić swoje zdrowie i mienie przed aktami kradzieży i wandalizmu. Przeciwnicy tego prawa zgodnie sądzą, że większa ilość broni w rękach zwykłych obywateli wcale nie spowoduje zmniejszenia tego wskaźnika, lecz jego gwałtowny wzrost. W zależności od kraju i panujących w nim zasad, podejście do posiadania broni różni się od siebie – czasem mniej lub bardziej. Temat ten jest na tyle aktualny i obszerny, że należy mu się kompleksowe omówienie.
Co u sąsiadów? Restrykcje obowiązujące w innych państwach
Dostęp do broni palnej kojarzony jest przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Słynna 1. poprawka do Konstytucji USA z 1791 r. gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do posiadania i noszenia broni. Przy tym należy pamiętać, że dokładne regulacje zależne są od stanu, w którym się przebywa – szacuje się, że w całych Stanach jest około 20 tysięcy przepisów. Najbardziej liberalne prawo jest na Florydzie, w Arizonie, Kolorado oraz Teksasie. Bardziej restrykcyjne są Hawaje i Nowy Jork, gdzie dostęp jest znacznie utrudniony. W większości stanów nie ma szczególnych ograniczeń co do posiadania i ewentualnej licencji. Jednak w przypadku noszenia broni, w niektórych stanach jest to dozwolone, lecz tylko w przypadku broni nienabitej. Z USA przenieśmy się nieco bliżej, do graniczących z nami sąsiadów. W Niemczech pozwolenie na posiadanie broni sportowej można uzyskać w wieku 21 lat, zaś przed 25 rokiem życia każdy obywatel ubiegający się o licencję musi dobrowolnie poddać się badaniom psychologicznym. Na badania mogą zostać skierowane również osoby starsze, jeżeli zachodzi taka konieczność. Szacuje się, że 1 na 25 Niemców jest w posiadaniu broni. Najbardziej skomplikowane przepisy zezwalające na noszenie broni ma Francja. Francuzi wyróżniają 8 kategorii broni, zaś specjalne pozwolenie na nią mogą uzyskać tylko osoby powyżej 21. roku życia, które zawodowo uprawiają strzelectwo lub są narażone na szczególne niebezpieczeństwo. Sama procedura przyznawania broni jest niezwykle długa, nawet w przypadku broni myśliwskiej. Jak jest u nas?
Komu przysługuje prawo do posiadania broni w Polsce?
Jeżeli chodzi o posiadanie broni, polskie prawo jest w tej kwestii bardzo restrykcyjne. Regulowane przez ustawę o broni i amunicji z 1999 roku ustala, że o pozwolenie może ubiegać się osoba spełniająca dane kryteria:
- musi być pełnoletnia
- powinna pozytywnie przejść badania psychologiczne
- nie może posiadać wcześniejszej historii uzależnień i wykroczeń
Pozwolenie wydaje komendant wojewódzki policji, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla siebie i porządku publicznego, a także przedstawi ważną przyczynę posiadania broni. Wyrobienie pozwolenia na broń jest często skomplikowane pod względem biurokratycznym; proces nie należy też do tanich. Przykładowo, pozwolenie na broń sportową to koszt co najmniej 2,5 tysiąca złotych. Zakup broni palnej również objęty jest restrykcjami – doskonałym dowodem jest sklep Cyngiel. Mimo tego, że sklep posiada na swojej stronie internetowej, https://cyngiel.com.pl/, szeroki asortyment broni palnej, jest on jedynie dostępny w sklepie stacjonarnym. Kupujący musi więc odwiedzić renomowanego sprzedawcę osobiście i pokazać ważne pozwolenie na broń. Tego typu zabieg zapobiegawczy ma na celu ograniczenie liczby broni wpadającej w niepowołane ręce. Obecnie nie zapowiada się, by zasady obowiązujące w państwie uległy zmianie – liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz