Z roku na rok rośnie liczba osób, które dążą do spełnienia marzeń o własnym ogrodzie. Nawet drobny, odgrodzony płat zieleni potrafi uszczęśliwić i stać się przyczyną dodatkowych aktywności podejmowanych w celu zadbania o swój kawałek ziemi. Gleba to najważniejszy element ekosystemu ogrodowego – jednocześnie pełni funkcję podłoża, magazynu wody i niezbędnych składników pokarmowych, a także powietrza. Zdrowa gleba równa się zdrowym roślinom, dlatego tak istotne jest utrzymywanie jakości gleby na właściwym poziomie. Musisz wiedzieć, że konkretne uprawy potrzebują ziemi o określonym pH, które stymuluje ich wzrost. Typ gleby można określić dzięki różnym sposobom. Warto znać kilka z nich.
Sposoby na sprawdzenie składu gleby bez ingerencji laboratoriów
Najłatwiej i bez pomocy laboratorium jest sprawdzić skład fizyczny gleby – wystarczy jedynie wziąć ją w dłoń i ścisnąć. Jeżeli stworzy zwartą kulkę i pobrudzi palce, jest to gleba gliniasta. Przeciwieństwo stanowi gleba piaszczysta, która nie jest lepka i z łatwością rozpada się w dłoni. Idealny balans stanowi ziemia ogrodowa, która po ściśnięciu w dłoni lekko pobrudzi palce, rozpadając się przy tym na duże grudki. Taka mieszanka składa się z różnych frakcji i sporej ilości materii organicznej. Glina jest zbyt ciężka dla większości roślin, piaszczysta gleba zaś zbyt luźna – ziemia ogrodowa powinna być bogata w przepuszczalność (osłabiać glinę) i polepszyć magazynowanie wody (wzmocnić piasek). Materia organiczna jest niezbędna w glebie; to siedlisko życia dla milionów pożytecznych organizmów, w tym także żywych zwierząt. Trzymając w dłoniach grudki zmieszanej ziemi wiedz, że trafiłeś na prawdziwy skarb. Również określenie pH gleby nie powinno współcześnie wymagać ingerencji osób trzecich – do pomiaru potrzebny jest kwasomierz, najlepiej elektroniczny. Po wbiciu go w ziemię, w ciągu zaledwie kilku sekund gotów jest wskazać nam wynik. Odczyn informuje o tym, jaki nawóz zastosować, by uskutecznić poprawę struktury gleby i stworzyć warunki korzystne dla rozwoju roślin. Wyróżniamy kilka odczynów gleby:
< 4,5 → bardzo kwaśny
4,6 – 5,5 → kwaśny
5,6 – 6,5 → lekko kwaśny
6,6 – 7,2 → obojętny
>7,3 → zasadowy
W bardzo kwaśnym odczynie doskonale rozwinie się borówka amerykańska, zaś w kwaśnym malina i agrest. Lekko kwaśny odczyn ziemi jest równoznaczny z prawidłowym rozwojem róży, magnolii, jabłoni czy porzeczki, natomiast odczyn obojętny (zwany optymalnym) wymagają takie rośliny jak czereśnie, wiśnie czy morele. Oczywiście, odczyn pH można zmienić – tu pomocna jest zwłaszcza glebogryzarka.
Glebogryzarka – pomocnica każdego ogrodnika
Glebogryzarka jest narzędziem, które doskonale nadaje się do pracy w terenie – zarówno na dużej działce liczącej hektary, jak i w małym ogrodzie, w którym zwykło się uprawiać rabatki czy grządki. Do zadań maszyny należy przekopywanie ciężkiej, gliniastej ziemi na całej powierzchni i równej głębokości, tym samym spulchniając ją oraz służąc jej dotlenieniu. Profesjonalny sprzęt oferuje między innymi firma Higher, która na swojej stronie sklep.drabiny.info posiada szeroki wybór maszyn o różnych parametrach. Każdy znajdzie więc sprzęt na miarę swoich potrzeb. Dzięki glebogryzarce dokładnie zmieszasz nawóz z glebą w taki sposób, by preparat dotarł do środka korzeni roślin znajdujących się w ogrodzie. Wysokiej klasy sprzęt to inwestycja, która z pewnością potowarzyszy ci przez wiele sezonów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz