Dzieje sięGłogów

Po dwuletniej przerwie Noc Muzeów wraca do Głogowa2 min na czytanie

Szturm na głogowski zamek! Pokazy, warsztaty, zabawy. Muzeum otwarte jeszcze do północy 5

W sobotę (14.05.) odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Tego dnia muzeum czynne będzie w godz. 16 do 1. Na dwa lata Noc Muzeów przeniosła się do internetu. W tym roku wydarzenie znów się odbędzie.

Tradycyjnie będzie można zwiedzić muzealne ekspozycje. Po trzech z nich – „W krainie czerwonego złota. Archeologia na placu budowy Huty Miedzi Głogów”, „»Głogów« na fali. Historia pewnego drobnicowca” oraz „Splendor śląskiej sztuki sakralnej XIV-XVI wieku”, oprowadzą kuratorzy i przewodnicy. Żeby jednak skorzystać z takiej oferty, trzeba wcześniej zapisać się telefonicznie, dzwoniąc do Działu Organizacji Wystaw i Edukacji pod numer 76 834 10 81 w. 43.

Radoxim 5

Po wystawie poświęconej średniowiecznej sztuce sakralnej na Śląsku przewodnik oprowadzał będzie od godziny 19 do 20. Ze względu na bezpieczeństwo prezentowanych na niej zbiorów, grupa zwiedzających ograniczona została do piętnastu osób. Wystawę „W krainie czerwonego złota. Archeologia na placu budowy Huty Miedzi Głogów” wraz kuratorem oglądać będzie można od godz. 20 do 21. Natomiast po wystawie „»Głogów« na fali. Historia pewnego drobnicowca” jej kurator oprowadzi o godz 21. W przypadku dwóch ostatnich ekspozycji grupy mogą liczyć trzydzieści osób.

– Oczywiście wystawy, choć niezwykle ciekawe, to jednak nie jedyne atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy 14 maja odwiedzą Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Na zamkowym dziedzińcu będzie można między innymi zobaczyć, jak dawniej bito monety, nauczyć się średniowiecznego tańca czy też udzielania pierwszej pomocy. O godzinie 21.30 zapraszamy na pokaz „Światło i dźwięk” przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury, który włączył się w tym roku w organizację Nocy Muzeów – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.

Pracownicy muzeum nie zapomnieli również o najmłodszych zwiedzających. – Specjalnie dla nich przygotowaliśmy warsztaty: „Dawne gry planszowe”, „Gliniane zwierzątka” oraz „Zakładka do książki”. Na warsztaty, już nie tylko dzieci, ale całe rodziny, zapraszamy także do fosy. Tam będzie można dowiedzieć się dużo na temat pszczół i pszczelarstwa, a także własnoręcznie wykonać świecę z pszczelego wosku – dodaje Maciej Iżycki.

Także w fosie, o godzinie 22.00 zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja cyklu „Bardowie pod wieżą”. Na wyjątkową noc muzyki i poezji zaprasza grupa Nieobecni i jej przyjaciele.

Podczas wydarzenia warto odwiedzić stoiska zaprzyjaźnionych stowarzyszeń: Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa oraz Głogowskiej Edukacji Kresowej. Będą one dostępne od godziny 16 do 20. Tegoroczna Europejska Noc Muzeów zakończy się o godzinie 1 w nocy.
RED
źródło: MAH

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się