Dzieje sięGłogów

Policyjna akcja na drogach: będą zwracać uwagę na pieszych i rowerzystów1 min na czytanie

Policjanci będą kontrolować osoby przebywających w kwarantannie

W poniedziałek (23.05.) policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. – Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń – mówi Łukasz Szuwikowski z KPP Głogów.

– Podczas akcji policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, reagują na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego – dodaje.

Radoxim 5

Wyjaśnia, że każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych – tłumaczy oficer.

Te policyjne działania obejmą również rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”, oni także powinni zadbać o swoją widoczność na drodze. – Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa, sprawia, że kierowcy dużo wcześniej zauważają rowerzystę. Równie ważne dla ich bezpieczeństwa są prawidłowo działające światła roweru – przypomina Szuwikowski.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się