Zamknij

Pomnik popada w ruinę?. Radny się martwi i interweniuje

10:12, 05.05.2022 strony
Skomentuj

Radny Krzysztof Sarzyński martwi się o stan pomnika Biblioteka Świętego Pielgrzyma. Przypomina, że w 2018 r. zakończono remont tego pomnika, między innymi wymieniono uszkodzone cegły z sentencjami, odsolono, wykonano iniekcje i zabezpieczenia murów. Całość prac kosztowała 225 tys. zł i zgodnie z opisem miała być docelowym zabezpieczeniem pomnika - przypomina radny. Obecny stan pomnika pokazał na zdjęciach.

- Występują liczne ubytki i spękania cegieł, wykwity solne, ślady dewastacji instalacji. I pyta: czy miasto przeprowadza kontrole lub inwentaryzacje stanu pomników, jak często i jaki był wynik ostatniej kontroli pomnika papieża. - Czy po wykonaniu ostatniego remontu zostały zalecone zabiegi pielęgnacyjne, jak mycie, impregnacja - zastanawia się. Pyta też, jaki był zgodnie z umową na wykonanie remontu pomnika okres gwarancji i na jaki zakres prac. Czy obiekt jest objęty monitoringiem wizyjnym? - Wnioskuję również o pilne opracowanie planu skutecznej naprawy oraz trwałego zabezpieczenia pomnika - Biblioteka Świętego Pielgrzyma oraz o pilną realizację zatwierdzonego planu - dodaje.

W odpowiedzi na interpelację prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wyjaśnia, że ten i pozostałe pomniki na terenie miasta podlegają naszej stałej obserwacji i kontroli, a w razie potrzeby poddawane są bieżącej konserwacji i naprawie.

Pomnik ku czci papieża Jana Pawła II, wybudowany został w 2006 r. w technologii tradycyjnej z cegieł, w wyrób których zaangażowani byli studenci PWSZ, odbywający plener Ceglana Sztuka Gotyku w cegielni Kotla. Z biegiem czasu, pod wpływem czynników atmosferycznych na ścianach pojawiły się zawilgocenia, wykwity solne, wiele cegieł uległo erozji, złuszczeniu, a lica cegieł odpadły.

Przez kolejne lata eksploatacji pomnika procesy erozyjne postępowały w szybkim tempie. W 2018 r. przeprowadzone zostały prace remontowe (objęte 3-letnią gwarancją), które obejmowały: "odcięcie" od wody opadowej i gruntowej, usunięcie czynników biologicznych z masy obiektu, wzmocnienie struktury cegły, naprawa cegły, zabezpieczenie powierzchni cegieł, wykonanie izolacji poziomej, pionowej, odsolenie powierzchni cegieł oraz hydrofobizacji. Ten ostatni zabieg, według producenta środka Keim-Silangrund, powinien zostać powtarzany co 5-7 lat.

- Podkreślić należy również, że mimo przeprowadzonych wszystkich w/w zabiegów, sole zawarte w murach ceglanych będą jeszcze wychodzić na zewnątrz. Wiązać się to będzie z koniecznością mechanicznego usuwania wykwitów solnych, połączonych z zabiegiem hydrofobizacji. Niezbędne do wykonania czynności, ujęte w projekcie budowlanym, zostaną wykonane w przewidzianym terminie, natomiast aktualnie zlecono naprawę uszkodzonych elementów instalacji elektrycznej. Jednocześnie nadmieniam, iż obiekt pomnika objęty jest zasięgiem monitoringu miejskiego - mówi Rokaszewicz.
RED

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%