Dzieje sięGłogów

Poseł Zubowski o wecie unijnego budżetu: Polska też płaci składki1 min na czytanie

Tłum ludzi strajkował pod siedzibą PiS-u! Znicze i trumna 11

Poseł Wojciech Zubowski (PiS) komentuje ostatnie doniesienia dotyczące możliwości zawetowania przez Polskę unijnego budżetu. Nie wyobraża sobie, aby ten mógł być zależny od tzw. praworządności.

– Pieniądze, które budżecie przeznaczamy na różne rzeczy, nie powinny podlegać kryteriom czysto politycznym. I to są słowa Donalda Tuska, byłego szefa Platformy Obywatelskiej, który powiedział dokładnie to samo, co mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości. Gdy pod prezydencją Niemiec próbuje się coś wprowadzać niezgodne z unijnym traktatem – mówi.

Radoxim 5

Powołuje się na unijne służby. – Warto jeszcze podkreślić, że potwierdzają to służby prawne Unii Europejskiej, które stwierdzają, że nie ma do tego podstaw i jest to przekroczenie uprawnień – dodaje.

Poseł twierdzi, że polski rząd szybko – jako jeden z pierwszych – wprowadził pomoc dotyczącą walki ze skutkami epidemii. Wylicza też to jak bilansuje się unijny budżet – Środki, które są przeznaczane z Unii Europejskiej, pochodzą ze składek. Pamiętajmy, że Polska też je płaci – zaznacza Zubowski.

Branżowy portal bankier.pl przytacza dane Ministerstwa Finansów, które nie pozostawiają wątpliwości – od maja od 2004 r. Polska pozyskała z Unii Europejskiej znacznie więcej środków, niż do niej wpłaciła. Do września 2020 r. w ramach rozmaitych programów z unijnej kasy trafiło do Polski łącznie prawie 189 mld euro. Wpłaciła do UE niecałe 61 mld euro.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się