Dzieje sięGłogów

Poseł Zubowski: Rząd PiS wprowadził wakacje kredytowe2 min na czytanie

Posłem Zubowski: Rząd PiS wprowadził wakacje kredytowe

Poseł Wojciech Zubowski (PiS) przypomina, że rząd wprowadza wspierające rozwiązania dla posiadaczy kredytów hipotecznych.

– O szczegółach wakacji kredytowych miałem przyjemność poinformować podczas zwołanej w Legnicy konferencji prasowej razem z senator Dorotą Czudowską, poseł Ewą Szymańską, starostą legnickim Adamem Babuśką i przewodniczącą Rady Miejskiej Legnicy Martą Wisłocką. Od 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe, dzięki którym w 2022 i 2023 roku kredytobiorcy mogą nie spłacać łącznie osiem rat kredytowych – mówi.

Radoxim 5

W 2022 roku możliwe jest zawieszenie kredytu na dwa miesiące w trzecim oraz na dwa miesiące w czwartym kwartale. W 2023 roku będzie to miesiąc w każdym z czterech kwartałów. Przedstawiona propozycja skierowana jest do osób, które wzięły kredyt hipoteczny w polskich złotych na własny cel mieszkaniowy – wymienia, że ponadto z pomocy skorzystają kredytobiorcy, którzy zawarli umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022, kończą okres kredytowania co najmniej po upływie sześciu miesięcy od tej daty.

– Wakacje kredytowe to nie jedyne wsparcie dla kredytobiorców. Rząd wprowadził również nowy, korzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów. Osoby posiadające kredyt mogą korzystać także z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, w którym maksymalnie wsparcie wynosi 72 tys. zł, a jego część może zostać umorzona w przypadku terminowych spłat.

– Co istotne – podobnego rozwiązania nie wprowadzono, gdy stopy procentowe rzutujące na wysokość kredytowych były na podobnym poziomie w latach 2008 i 2009. Wtedy też nie zdecydowano się na wprowadzenie innych rozwiązań, takich jak obecnie funkcjonująca i mająca działać dłużej tarcza antyinflacyjna – czyli obniżka podatków i danin, dotyczących zarówno nośników energii, jak i produktów pierwszej potrzeby – kończy poseł.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się