Dzieje sięGłogów

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zanieczyszczania powietrza przez Hutę Miedzi Głogów1 min na czytanie

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zanieczyszczania powietrza przez Hutę Miedzi Głogów

Prokuratura Rejonowa w Głogowie od maja zeszłego roku prowadziła śledztwo wszczęte na podstawie zawiadomienia złożonego przez stowarzyszenie rolników Pronatura, że Huta Miedzi Głogów zatruwa środowisko emisją metali ciężkich, w tym arsenu. Miało to związek z bardzo wysokim poziomem arsenu w powietrzu w Głogowie, utrzymującym się regularnie od lat, od czasu, gdy są prowadzone badania (2013 r.).

Wysoki poziom utrzymywał się także po wdrożeniu przez hutę nowej technologii pieca zawiesinowego, a nawet jeszcze wzrósł z powodu jego awarii, do kilkuset procent ponad normę. Prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie nieumyślnego zanieczyszczenia powietrza poprzez emisję metali ciężkich z terenu HMG w związku z ruchem tego przedsiębiorstwa, od września 2012 r. do kwietnia 2019, czyli o przestępstwo przeciwko środowisku.

O sprawie zrobiło się wtedy głośno w całej Polsce, uznano, że to przełom, skoro prokuratura podjęła takie śledztwo. Ciszej jest już gdy wiadomo, że śledztwo zostało umorzone. – Umorzenie nastąpiło wobec braku danych dostatecznie uzasadniających możliwość popełnienia przestępstwa – wyjaśniła prokuratora Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Decyzja prokuratury rejonowej o umorzeniu nie jest prawomocna. Wpłynęło na nią zażalenie od Pronatury, która czeka na wyznaczenie terminu rozpatrzenia zażalenia w sądzie.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się