Dzieje sięGłogów

Roma Pilitsidis: Taką kraszankę robię trzy dni1 min na czytanie

Roma Pilitsidis: Taką kraszankę robię trzy dni

Jej pisanki, kraszanki i inne cuda po prostu nie mają sobie równych. – Trzeba to kochać i mieć cierpliwość – przyznaje malarka Roma Pilitsidis, bo praca nad takim jednym jajeczkiem trwa godzinami, a czasem i dniami. – Taką kraszankę robię trzy dni – pokazuje swoje dzieło jak z koronki.

– Telemach mnie zachęcał do robienia pisanek i nawet trochę pomagał. Na przykład zrobił mi takie urządzenie do pisania woskiem na skorupce jajka – pokazuje pamiątkę. – On też ozdabiał jajka. Barwiliśmy je z Telemachem w cebuli. Zostały mi po nim dwie pisanki, lecz on przede wszystkim robił jajka do jedzenia. Owijał je gałgankami, sznurkami i wkładał do wywaru z łupinek cebuli. Wychodziły na nich różne fantastyczne wzory – opowiada, że jajka dla całej ich rodziny były bardzo ważnym elementem świąt.

Radoxim 5

Mówi, że przede wszystkim jajko na pisankę lub kraszankę musi być białe. Poza tym gotuje się je na wolnym ogniu bardzo długo. Dwie lub nawet trzy godziny. Wtedy w środku wysycha, a niekiedy słychać jak w środku lata kuleczka.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się