Dzieje sięGłogów

Spółdzielnia zamontuje windy z wjazdem z poziomu chodnika w dwóch wieżowcach na osiedlu Kopernik1 min na czytanie

Spółdzielnia zamontuje windy z wjazdem z poziomu chodnika w dwóch wieżowcach na osiedlu Kopernik

Spółdzielnia Mieszkaniowa Nadodrze jest gotowa do wykonania remontów, które umożliwią zjazd windy do poziomu chodnika. Jako pierwsze do modernizacji w 2021 r. zostały wytypowane dwa wieżowce – przy ul. Galileusza 2-4 i Oriona 2-4.

– Naszym celem jest taka przebudowa zespołów wejściowych oraz modernizacja szybów windowych, która umożliwi swobodny dojazd wózkiem do drzwi bez pokonywania żadnych barier architektonicznych – zapowiada – Małgorzata Horoszkiewicz z zespołu ds. inwestycji w Nadodrzu.

Radoxim 5

Niezbędne będą prace budowlane, by można było wykorzystać pomieszczenia zsypowe na drugie wyjście z budynku, a winda mogła zjeżdżać o poziom niżej niż obecnie. W skrócie – do windy będzie można wsiadać i wychodzić na poziomie chodnika, z pominięciem schodów prowadzących do wejścia do klatki schodowej oraz drugich wewnątrz, by dostać się na poziom parteru, gdzie jest obecnie wejście do windy. Prócz tego będą zapewnione odpowiednie przestrzenie do wykonania manewrów wózkiem, antypoślizgowe podłogi, poręcze i barierki, a także automatyczne drzwi i oświetlenie.

Co ważne, oznaczenia i opisy będą bardzo wyraźne, również w alfabecie Braille’a, co ułatwi wjazd do budynku i skorzystanie z windy osobom starszym, z niepełnosprawnościami oraz rodzicom z dziećmi w wózkach. Zarząd spółdzielni złożył wnioski o dofinansowanie tych zadań do PFRON-u i Banku Gospodarstwa Krajowego. Są rozpatrywane. Gdy tylko spółdzielnia otrzyma oczekiwane wsparcie, rozpocznie prace w budynkach. Jeśli nie uzyska dofinansowania, zapowiada wykonanie modernizacji z własnych środków.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się