Dzieje sięGłogów

Strażacy podsumowali święta. 4 wyjazdy do pożarów2 min na czytanie

Strażacy podsumowali święta. 4 wyjazdy do pożarów

Od 30 października do 2 listopada odnotowaliśmy 7 zdarzeń: 3 pożary oraz 4 miejscowe zagrożenia – informuje Tomasz Michalski, oficer prasowy głogowskiej straży. Jedno z poważniejszych zdarzeń miało miejsce przy ul. Orbitalnej.

30 października około południa strażacy dostali zgłoszenie o zadymieniu w jednym z mieszkań przy Orbitalnej. Mieszkaniec zgłaszał, że widać dym z drzwi balkonowych. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy. – Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu roty gaśniczej do zadymionego mieszkania. Okazało się, że spaleniu uległa pozostawiona na gazie potrawa. Nie było osób poszkodowanych. Pożar ugaszono – relacjonuje oficer prasowy.

To nie jedyne zdarzenia tego dnia. 4 godziny później strażacy dostali zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w miejscowości Jaczów. – Po dwa zastępy z PSP Głogów oraz OSP Jaczów. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca oraz dozorowaniu przewodu kominowego przy pomocy kamery termowizyjnej. Następnie zalecono zakaz użytkowania przewodu kominowego do czasu wykonania przeglądu przez osoby do tego upoważnione – informuje Michalski.

Strażacy brali udział również w zabezpieczaniu zdarzeń drogowych. W dzień Wszystkich Świętych doszło do niegroźnego zdarzenia na wysokości Kurowic. Tam nikomu nic się nie stało.

Strażacy przypominają: właściciel domu ma obowiązek raz w roku zlecić kontrolę przewodów kominowych kominiarzowi z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Dotyczy to nie tylko przewodów dymowych (odprowadzających dym z pieców węglowych lub peletowych albo kominków), ale także spalinowych (odprowadzających spaliny z kotłów i ogrzewaczy gazowych) oraz wentylacyjnych.

W budynkach mieszkalnych obowiązuje następująca minimalna częstotliwość czyszczeń: przewody dymowe (paleniska opalane paliwem stałym) – co 3 miesiące, przewody spalinowe (paleniska opalane paliwem gazowym i płynnym) – co 6 miesięcy, przewody wentylacyjne – 1 raz w roku.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się