Zamknij

Świętujemy! Czaja: W pierwszych uroczystościach udział wzięło około 20 tysięcy spragnionych wolności głogowian

07:23, 11.11.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 07:23, 11.11.2021
Skomentuj
reo

W okresie międzywojennym Święto Odzyskania Niepodległości po raz pierwszy obchodzono w 1920 roku. Aż do 1936 roku uroczystości odbywały się zwykle w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter typowo wojskowy. Dopiero tuż przed wojną zmieniono ich charakter, ustanawiając tym samym święto państwowe. O tym wszystkim opowiada nam głogowski regionalista i radny miejski Dariusz Czaja. - Zarówno w czasie okupacji jak i już po zakończeniu II wojny światowej obchodzenie listopadowego Święta Niepodległości było zabronione a wszelkie próby jego celebracji groziły surowymi represjami - wpierw ze strony okupantów, a następnie komunistycznych władz. Te ostatnie wprowadziły nawet swoje obchody, ustanawiając Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które przez lata istnienia PRL-u obchodzono corocznie 22 lipca - mówi.

A wiedzę na ten temat ma ogromną. - Tak naprawdę ze święta odzyskania przez Polskę Niepodległości możemy się cieszyć w pełni dopiero od 1989 roku. Wówczas w lutym tego roku polski sejm przywrócił ustawą Narodowe Święto Niepodległości - dodaje. Przypomina, że jeśli chodzi o nasze miasto, to pierwszy raz ta wielka uroczystość patriotyczna odbyła się w Głogowie 11 listopada 1989 roku i miała formę wielkiej manifestacji patriotycznej. - Wówczas przy pomniku Dzieci Głogowskich odbyła się polowa Msza Święta, którą celebrował ks. Ryszard Dobrołowicz, a udział niej wzięło aż 28 duchownych, władze miejskie, kompania honorowa Wojska Polskiego oraz około 20 tysięcy spragnionych wolności głogowian. W tym dniu również, po 10 latach od odsłonięcia pomnika, został on poświęcony - wspomina.

Oczywiście, gdy chodzi o państwowe święta, to nie może zabraknąć symboli narodowych. - Jeśli chodzi o Flagę Rzeczpospolitej, to od lat towarzyszy nam przy wielu okazjach - od uroczystości patriotycznych i miejskich po wszelkiej maści zawody sportowe, odbywające się na arenach międzynarodowych. Po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych, w której brzmiało: za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny ˗ biały, dolny zaś ˗ czerwony. Flaga Rzeczpospolitej ma swoje święto, obchodzone od 2004 roku - corocznie 2 maja. Oczywiście należy ją traktować z szacunkiem ale myślę, że Polacy kochają swoją flagę i o tym doskonale wiedzą - mówi Czaja.

Dziś (11.11.) w powiecie głogowskim zaplanowano wiele uroczystości. W południe w miejskim teatrze im. Andreasa Gryphiusa zaplanowano wspólną sesję Rady Powiatu Głogowskiego oraz Rady Miasta. Podczas tej sesji wręczone zostaną tytuły Honorowy Obywatel Miasta Głogowa i akty Zasłużonych dla Miasta Głogowa. Wcześniej, bo o godz. 9 w kościele Bożego Ciała msza święta w intencji ojczyzny. Tuż po niej głogowianie przejdą pod Pomnik Dzieci Głogowskich, gdzie odbędzie się patriotyczna uroczystość. Także o godz. 12 uroczystości w Głogowskiej Alei Pamięci organizowane przez Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%