Dzieje sięGłogów

Szykują się podwyżki za śmieci!1 min na czytanie

Od 1 stycznia wszyscy muszą segregować śmieci

Głogowianie muszą przygotować się na podwyżki za odbiór odpadów. 31 maja radni pochylą się nad uchwałą dotyczącą wysokości opłat.

-Podwyżki są nieuniknione dla mieszkańców i nie są zależne od miasta. Wpływa na to mnóstwo zmiennych, m.in. inflacja, wzrost opłaty marszałkowskiej za przechowywanie odpadów, wzrost cen paliw, energii elektrycznej, zaostrzenie wymogów unijnych. Operator systemu, który zajmuje się odpadami, nie jest po prostu w stanie wykonywać dalej usług po obecnych cenach – tłumaczy Wojciech Borecki, zastępca prezydenta Głogowa.

Obecnie głogowianie płacą 27 złotych od mieszkańca lub 107 zł od gospodarstwa (cena zryczałtowana). Jak zatem mają się kształtować ceny? Opłata będzie pobierana od każdej osoby w gospodarstwie. Jeżeli mieszka w nim od 1 do 3 osób, wyniesie 32 złote. W przypadku 4 osób – 31 zł, 5 osób – 27 zł, 6 osób – 24 zł, 7 i więcej – 22 złote od mieszkańca. Podwyżki wejdą w życie od 1 lipca.

-Warte podkreślenia jest to, że nie obniżamy standardów i chcemy zapewnić stabilność w opłatach na najbliższe dwa lata – dodaje Borecki. Jeżeli ktoś zostanie złapany na niestosowaniu segregacji śmieci, musi się liczyć z opłatą restrykcyjną, która wynosi 300 procent stawki. Nie zmienia się ulga za kompostowanie.

Okazuje się, że opłata w Głogowie wcale nie jest wysoka w porównaniu z innymi miastami regionu. W gminie Kotla 36,5 zł od osoby, Leszno -33 zł, Lubin -36 zł, Nowa Sól – 32 zł, ZGZM – 35 zł. Najtaniej jest w Górze, bo opłata wynosi 29 zł od osoby.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się