Dzieje sięFotoGłogów

Telemach Pilitsidis skończył 80 lat. Wernisaż wybitnego artysty w naszym muzeum10 min na czytanie

Telemach Pilitsidis skończył 80 lat. Wernisaż wybitnego artysty w naszym muzeum 14

To była wyjątkowa chwila. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie (7.07.) otwarto wernisaż wystawy obrazów wybitnego artysty “Telemach Pilitsidis. Malarstwo. 80 obrazów na 80 lat”. – Przez cały czas pracuję – mówił Telemach opowiadając o tym wernisażu. – Poszliśmy według klucza. Chciałem pokazać głogowskiej publiczności trochę starych obrazów, ponieważ muzeum w Jaworze miało ich z dwadzieścia – kiedyś obiecali mi taką wystawę właśnie moich prac, ale okazało się, że chyba wolnej sali nie było… prace były schowane. Dlatego wzięliśmy je do Głogowa. Dodatkowo są tutaj prace, które wykonałem ostatnio i te, które są w zbiorach Jarka Kachnowicza – mówił mistrz.

Wspominał, że każdy okres twórczości był inny.– Starałem się pracować tak, aby osiągnąć pewien efekt plastyczny. Podobają mi się te prace. Zarówno te z czasów Solidarności, jak i późniejsze czy teraźniejsze – te ostatnie zainspirowały mnie nowym kolorytem. Chyba przeżywam drugą młodość! Byłem w szpitalu, jedna z pań asystujących przy operacji, powiedziała mi, że mam 18 lat. Dalej zachowuję młodość też w sercu – nie ukrywał artysta.
Gratulacje napływały z każdej strony. Udział w uroczystości wziął prezydent Rafael Rokaszewicz, który zawnioskował do ministra o przyznanie artyście medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – Dziś w oczekiwaniu na medal Gloria Artis, pozwól że wręczę ci Herb Głogowa z naszej głogowskiej miedzi. Do tego mam laudację z podziękowaniami dla ciebie. Dla malarza, poety, pedagoga. Honorowego Obywatela Miasta Głogowa – dodawał.

Było wielu zaproszonych gości, przyjaciół, znajomych. Wśród nich Marek Rychlik, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa. Z jego ust padło sporo miłych słów.

– Drogi mistrzu. Mówią o tobie wspaniały artysta, znakomity poeta, doskonały pedagog. Człowiek renesansu – dodają. Tak. Dla nas jesteś jednym z najwspanialszych mieszkańców naszego miasta. Człowiekiem, z którego my mieszkańcy Głogowa, jesteśmy dumni. W bieżącym roku obchodzisz szczególny jubileusz 80. urodzin. W głogowskim zamku możemy obcować z twoimi niepowtarzalnymi pracami. Życzymy, abyś każdego dnia na nowo, zachwycał się życiem – zwracał się do mistrza. Warto jeszcze dodać, że znany artysta do tej pory namalował ponad 3 tys. obrazów.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się